Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
giodo
25.06.2010 10:27

Jest nowy główny inspektor ochrony danych osobowych

Chce przede wszystkim zająć się bezpieczeństwem danych w sieci.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ITAR-TASS)

Sejm powołał Wojciecha Rafała Wiewiórowskiego na stanowisko Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Jego k*andydaturę zgłosiła Platforma Obywatelska.*

Za głosowało 270 posłów, 22 było przeciw, 118 wstrzymało się od głosu. Kadencja obecnego GIODO - Michała Serzyckiego mija 13 lipca 2010 roku.

Kandydatura 64-letniego prof.Dariusza Góreckiegozgłoszona przez klub Prawo i Sprawiedliwość została wycofana.

Tuż po wyborze Wiewiórski przekonywał, że choć dane osobowe są chronione od 17 lat, to niezbędna jest kolejna zmiana ustawy. Nowy szef GIODO twierdzi, że w pierwszej kolejności zajmie się ochroną danych osobowych w Internecie.

POSŁUCHAJ NOWEGO GIODO:

Wojciech Rafał Wiewiórowski mówi, że innym problemem, przed którym stoi jego urząd jest handel danymi osobowymi. W tym przypadku jednak obywatele są często sami sobie winni.

*POSŁUCHAJ NOWEGO GIODO: *


Wojciech Wiewiórowski w 1995 r. ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, a w 2000 r. uzyskał stopień doktora.

W latach 1996-2004 współpracował z wydawnictwami prawniczymi i był współautorem systemów informacyjno-wyszukiwawczych z zakresu prawa. Jest adiunktem na Uniwersytecie Gdańskim. Zajmuje się polskim i europejskim prawem nowych technologii, przetwarzaniem i bezpieczeństwem informacji, informatyzacją administracji publicznej, zagadnieniami rozwoju systemów informacji prawnej, ochroną danych osobowych, podpisem elektronicznym.

W latach 2006-2008 pełnił funkcję doradcy ds. informatyzacji w gabinecie politycznym Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. W październiku 2008 r. objął stanowisko dyrektora Departamentu Informatyzacji w MSWiA.

W latach 2006-2008 sprawował również funkcję współprzewodniczącego Komisji Regulacyjnej ds. Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. W 2010 r. został powołany do składu Rady Archiwalnej przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Prawa Europejskiego.

Podczas przesłuchania obywatelskiego w Fundacji Helsińskiej Wiewiórowski podkreślał, że jeżeli zostanie wybrany na szefa GIODO, zajmie się m.in. ochroną danych osobowych w serwisach społecznościowych, takich jak Nasza Klasa czy Facebook.

Jego zdaniem, obecne przepisy dotyczące administratorów portali są nie dość precyzyjne. Wiewiórowski zwrócił też uwagę na potrzebę zmiany przepisów w drobnych sprawach - np. dotyczących list lokatorów. Uważa on, że listy nie muszą być ujawniane w takiej formie jak obecnie.

Główne obowiązki GIODO

Tagi: giodo, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz