Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
04.05.2010 15:57

Jest następca Janusza Kochanowskiego?

Lewica apeluje, by wszystkie kluby w Sejmie zaproponowały wspólnego kandydata na RPO.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Grzegorz Jakubowski)

Klub Lewicy apeluje, by wszystkie kluby w Sejmie zaproponowały jednego, wspólnego kandydata na Rzecznika Praw Obywatelskich. Z nieoficjalnych informacji wynika, że w grę wchodzi kandydatura prof. Wojciecha Sadurskiego.

Wybór nowego RPO jest koniecznypo tragicznej śmierci Janusza Kochanowskiego (na zdjęciu) w katastrofie lotniczej koło Smoleńska.

Nic przeciwko wystawieniu wspólnej kandydatury na Rzecznika Praw Obywatelskich nie mają PO i PSL. Termin zgłaszania przez kluby kandydatów na tę funkcję upływa 11 maja.

- _ Rzecznik Praw Obywatelskich to jest najważniejsza instytucja, która stoi na straży praw człowieka i obywatela i dlatego uważamy, że dobrze byłoby, aby była to osoba najlepsza z najlepszych - wybitny prawnik i taka kandydatura, pod którą mogliby podpisać się wszyscy posłowie _ - mówiła na konferencji prasowej w Sejmie wiceszefowa SLD Katarzyna Piekarska.

Dlatego - podkreśliła - Lewica apeluje, by _ zgłosić taką osobę, która zyskałaby poparcie wszystkich sił politycznych _.

Szef sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka Ryszard Kalisz (Lewica) również podkreślił, że wybór RPO powinien być _ wyborem osoby jak najbardziej kompetentnej _, a _ nie z klucza koleżeńsko-partyjnego _.

_ - Mamy taką osobę - o niekwestionowanym dorobku, wybitnego wykładowcę wielu uniwersytetów - od Australii, poprzez Florencję, po Stany Zjednoczone i - naszym zdaniem - taką osobę, która jest do zaakceptowania przez wszystkich _ - przekonywał Kalisz. _ _

_ - Z jednej strony pisał książki z politologii o teorii liberalizmu, z drugiej strony - o sprawiedliwości społecznej, a z trzeciej - był zapraszany przez pana profesora Lecha Kaczyńskiego na spotkania intelektualistów w Lucieniu _ - dodał poseł Lewicy.

Wojciech Sadurski jest prawnikiem, politologiem i filozofem, profesorem Uniwersytetu Warszawskiego i Europejskiego Instytutu Uniwersyteckiego we Florencji.
Kalisz nie chciał jednak zdradzić nazwiska kandydata. Jak zaznaczył, chce, by najpierw w tej sprawie zakończyły się rozmowy z pozostałymi klubami. Poseł Lewicy poinformował również, że rozmawiał z osobą, o której mówi, i - według niego - jest ona zainteresowana ubieganiem się o funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich.

Z informacji PAP uzyskanych ze źródeł w klubie Lewicy wynika, że chodzi o prof. Wojciecha Sadurskiego.

Rzecznik klubu PO Andrzej Halicki zadeklarował, że jest zgoda w jego partii, aby kandydat na stanowisko RPO był wybrany ponad partyjnymi podziałami. _ - Zgadzamy się, że musi to być osoba wybrana ponad partyjnymi podziałami, ciesząca się dużym autorytetem i powołana w dobrej komunikacji z innymi klubami _ - zaznaczył. Jak dodał, Platforma na razie nie zgłosiła swojego kandydata, więc - jak ocenił - _ jest pole do dyskusji _.

Poseł PSL Eugeniusz Kłopotek poinformował, że sprawą kandydata na stanowisko RPO w środę po południu zajmie się klub ludowców. Jak dodał, nie ma nic przeciwko temu, aby wszystkie siły w parlamencie spotkały się i wspólnie ustaliły jednego kandydata. - _ Po co prowadzić wojnę, kiedy można wspólnie usiąść i rozwiązać ważną sprawę. Jesteśmy gotowi porozmawiać _ - podkreślił Kłopotek.

Tagi: wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz