Notowania

libia
16.05.2011 15:00

Jest nakaz aresztowania Kaddafiego i jego syna

Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego Luis Moreno-Ocampo wystąpił z wnioskiem do sędziów o wydanie nakazu aresztowania przywódcy Libii Muammara Kadafiego, jego syna Saifa al-Islama oraz szefa wywiadu Abdullaha al-Senussiego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego Luis Moreno-Ocampo wystąpił z wnioskiem do sędziów o wydanie nakazu aresztowania przywódcy Libii Muammara Kadafiego, jego syna Saifa al-Islama oraz szefa wywiadu Abdullaha al-Senussiego.

Moreno-Ocampo chce oskarżyć dyktatora i jego syna o zbrodnie przeciwko ludzkości, a szefa wywiadu o brutalne tłumienie pokojowych demonstracji. Jak powiedział, ponoszą oni największą odpowiedzialność za _ rozpowszechnione i systematyczne ataki _ na ludność cywilną. Saif al-Islam faktycznie jest premierem, a al-Senussi prawą ręką Muammara Kadafiego i osobiście wydawał rozkazy części ataków na ludność cywilną. Prokurator przed wydaniem wniosku zapoznał się z ponad 1200 dokumentów i 50 wywiadami z naocznymi świadkami i agentami.

Libijski rząd już oznajmił, że zignoruje ogłoszenie nakazu aresztowania wydanego przez Międzynarodowy Trybunał Karny. Wiceminister spraw zagranicznych Libii Chalid Kaim powiedział, że sąd ten jest _ dzieckiem Unii Europejskiej, powstałym z myślą o afrykańskich politykach i przywódcach _, a jego praktyki są _ podejrzane _. Jak dodał, Libia nie uznała jego jurysdykcji, podobnie jak większość krajów afrykańskich i Stany Zjednoczone, i zignoruje jego nakazy.

Oczekuje się, że wyniki dochodzenia w sprawie domniemanych zbrodni wojennych, rozpoczętego na początku marca z nakazu Rady Praw Człowieka ONZ zostaną przedstawione w Radzie Bezpieczeństwa 7 czerwca. Moreno-Ocampo powiedział, że działa w zgodzie z rezolucją 1970 Rady Bezpieczeństwa ONZ, która podkreślała potrzebę pociągnięcia do odpowiedzialności osób odpowiedzialnych za ataki na cywilów.

To drugi w historii przypadek wydania takiego nakazu przez MTK wobec urzędującego prezydenta państwa. Pierwszy nakaz dotyczył prezydenta Sudanu Omara el-Baszira w związku z ludobójstwem w Darfurze. Od początku rewolty w Libii w połowie lutego ofiarami przemocy padły według MTK tysiące ludzi, a według ONZ ponad 750 tys. szukało ratunku w ucieczce.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/118/t138358.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/biskup;potwierdza;smierc;syna;kaddafiego;ambasador;wydalony,81,0,821585.html) Biskup potwierdza śmierć syna Kaddafiego. Ambasador wydalony Wielka Brytania zdecydowała o usunięciu z kraju libijskiego ambasadora.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/75/t135243.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kaddafi;prosi;rosje;o;wsparcie;w;onz,152,0,819352.html) Kaddafi prosi Rosję o wsparcie w ONZ Władze Libii chcą, żeby Rosjanie zwołali nadzwyczajne posiedzenie ONZ.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/72/t135496.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/syn;kaddafiego;nie;boimy;sie;-;bombardowan,22,0,796182.html) Syn Kaddafiego: "Nie boimy się!" - bombardowań Francja chce szybko zacząć ataki na siły Kaddafiego. Amerykanie ostrożni, a syn libijskiego przywódcy mówi: _ Nie boimy się. No, dalej! _.
Tagi: libia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz