Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Jest decyzja w sprawie sędziego Milewskiego

0
Podziel się:

Głowy prezesa Sądu Okręgowego w Gdańsku domagał się minister sprawiedliwości. Poszło o Amber Gold.

Jest decyzja w sprawie sędziego Milewskiego
(PAP/Rafał Guz)

Krajowa Rada Sądownictwa przychyliła się wniosku o odwołanie Ryszarda Milewskiego ze stanowiska prezesa gdańskiego Sądu Okręgowego. O odwołanie prezesa do KRS zwrócił się minister sprawiedliwości Jarosław Gowin.

Aktualizacja: 16:22

_ - Krajowa Rada Sądownictwa do tej prośby się przychyliła _ - uzasadnia sędzia Antoni Górski. _ Kierując się dobrem wymiaru sprawiedliwości, pozytywnie opiniujemy wniosek ministra - _powiedział sędzia.

Sędzia przedstawił też stanowisko KRS, która jest zaniepokojona podważaniem niezależności sądów i niezawisłości sędziów. _ - Z zaniepokojeniem śledzimy incydentalne wydarzenia z udziałem niektórych sędziów, które sprowokowały nieadekwatne reakcje polityków oraz przedstawicieli części mediów, podważające zaufanie do sądów - _ poinformował sędzia.

Wniosek Gowina wiąże się z ujawnionym w mediach nagraniem rozmowy telefonicznej, w trakcie której osoba podająca się za asystenta szefa kancelarii premiera miała ustalać z Milewskim szczegóły związane m.in. z posiedzeniem sądu dot. zażalenia na areszt szefa Amber Gold.

Kierownictwo KRS sprawą sędziego Milewskiego zajmowało się po raz pierwszy w zeszłym tygodniu. Wówczas chodziło o zbadanie sprawy przez rzecznika dyscyplinarnego sędziów - o co zwróciły się do niego prezydium KRS, a także kolegium Sądu Apelacyjnego w Gdańsku.

Postępowanie wszczęto 20 września. Jak uznało prezydium, zachodzi _ uzasadnione podejrzenie _ naruszenia przez Milewskiego zasad etyki sędziowskiej.

KRS to konstytucyjny organ mający za zadanie stać na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów. Rada liczy 25 członków: sędziów sądów powszechnych, wojskowych, Sądu Najwyższego; z urzędu jej członkami są też: minister sprawiedliwości, I prezes SN i prezes NSA, a także czterech posłów, dwóch senatorów i przedstawiciel prezydenta RP.

Czytaj więcej w Money.pl
Premier interweniuje w sprawie afery w gdańskim sądzie Zdaniem Donalda Tuska wypowiedzi sędziego są nie do zaakceptowania.
Gowin podtrzymuje, ale przeprasza Minister musiał się tłumaczyć ze swoich słów o tym, że ma w nosie przepisy.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)