Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Jest areszt tymczasowy dla sprawcy wypadku w Kamieniu Pomorskim

0
Podziel się:

W Nowy Rok 26-letni mężczyzna wjechał w grupę pieszych - śmierć poniosło sześć osób.

Jest areszt tymczasowy dla sprawcy wypadku w Kamieniu Pomorskim
(PAP/Marcin Bielecki)

W Nowy Rok 26-letni mężczyzna pod wpływem alkoholu i narkotyków wjechał w grupę pieszych - śmierć poniosło sześć osób, w szpitalu przebywa dwoje dzieci. Dziś sędziowie zdecydowali, że kierowca powinien spędzić 3 miesiące w areszcie.

Mężczyźnie grozi do 15 lat więzienia. Sąd zastosował wobec niego środek zapobiegawczy o charakterze izolacyjnym, bo istniały obawy, że mógłby się ukryć lub uciec za granicę.

W sprawie wypadku wypowiedział się dziś w Pajęcznie premier Donald Tusk. We wtorek ministrowie jego rządu mają przedstawić rekomendacje w sprawie karania pijanych kierowców. Szef rządu uważa, że _ w tej sprawie nie należy kierować się odwetem czy emocjami _. Dlatego w rządowych rekomendacjach nacisk powinien być położony raczej na zmniejszenie liczby wypadków.

Według premiera, _ obecne przepisy działają, wypadków na drogach jest coraz mniej, także z udziałem pijanych kierowców. Można jednak zadbać o większą nieuchronność kary _. Dlatego rząd będzie się zastanawiał między innymi nad podniesieniem dolnego limitu sankcji oraz na ograniczeniu możliwości kary w zawieszeniu dla sprawców wypadków pod wpływem alkoholu.

Premier mówił też, że _ plagi pijanych kierowców nie zwalczy się przy powszechnej tolerancji dla picia alkoholu przez kierujących potem pojazdami _. Jak mówił Donald Tusk, _ pijany za kółkiem _ to nie ewenement, ale powszechne zjawisko. Szef rządu zapowiedział, że będzie musiał _ każdego dnia _ zastanawiać się co zrobić, by taka tolerancja malała.

Prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski w Kielcach zaapelował o zmiany w prawie. Jedną z nich mogłoby być _ montowanie w samochodach alkomatów, a drugą - większa ochrona pieszych _. Jego zdaniem, _ powinni oni mieć bezwzględne pierwszeństwo przed pojazdami nie tylko po wejściu na pasy, ale też w momencie gdy zbliżają się do przejścia _.

Dziś stanowisko w sprawie kar zajęły też partie polityczne. PO chce raczej egzekwować obecne przepisy. Platforma i PSL apelują też o wprowadzenie prac społecznych dla sprawców wypadku po pijanemu. Adam Szejnfeld z PO mówi z kolei o _ karze wstydu _, czyli publikacji danych sprawców.

Solidarna Polska chce powrotu sądów 24-godzinnych, między innymi dla pijanych kierowców. Beata Kempa dodała, że pijany kierowca mógłby otrzymywać karę 30 dni bezwzględnego pozbawienia wolności _ na dzień dobry _. Andrzej Dera chce z kolei, by pijanym recydywistom na drodze konfiskować samochody, bądź by musieli oni płacić wysokie grzywny.

Specjalista od marketingu politycznego Eryk Mistewicz przekonuje, że politycy _ idą w demagogię _. Jego zdaniem, _ propozycje dotyczące zabierania majątków są wręcz śmieszne _. Podobnego zdania jest politolog Uniwersytetu Warszawskiego Bartłomiej Biskup. Choć - jego zdaniem, _ nie mogło też nie być żadnej reakcji ze strony polityków na dramatyczne wydarzenia, które rozegrały się w Kamieniu Pomorskim _.

Senator i prawnik Aleksander Pociej uważa, że _ najgorsze dla prawa są mało przemyślane działania, a reakcję polityków nazywa odruchem bezwarunkowym _. Zdaniem Pocieja, to efekt synergii świata polityki i świata mediów, a wielu polityków próbuje dać łatwe rozwiązania, które zazwyczaj się nie sprawdzają.

Czytaj więcej w Money.pl
Są zarzuty dla sprawcy wypadku w Kamieniu Pomorskim Kierowca przyznał się, że jechał po pijanemu i pod wpływem narkotyków.
"My nie gadamy, a działamy". PSL ma projekt Podwyższenie kar grzywny za prowadzenie po alkoholu to jedno z głównych założeń projektu przygotowanego przez klub PSL ws. pijanych kierowców.
Kobieta zginęła w Sylwestra, teraz jej dziecko Prokuratura apeluje o zgłaszanie się kolejnych świadków zdarzenia.
Po tragedii w Kamieniu Pomorskim Tusk wypowiada wojnę pijanym kierowcom Sprawca wypadku przyznał się do winy. We krwi miał nie tylko alkohol, ale i narkotyki.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)