Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zus
30.12.2011 18:43

Jest akt oskarżenia w sprawie afery w ZUS

Były prezes Sylwester R. oraz kilku byłych dyrektorów oddziałów będą odpowiadać przed sądem za korupcję.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Były prezes Sylwester R. oraz kilku byłych dyrektorów oddziałów będą odpowiadać przed sądem za korupcję. Do sądu trafił akt oskarżenia w tej sprawie - poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Szczecinie Małgorzata Wojciechowicz.*

Prokurator zarzuca R., że przyjmował od podwładnych i kontrahentów Zakładu korzyści majątkowe, np. od dyrektorów oddziałów ZUS miał przyjąć zegarek, telewizor, kino domowe oraz skorzystać z wykupionego przez nich rejsu promem do Ystad w Szwecji.

Były prezes miał przyjmować łapówki także od innych osób, m.in. w postaci nieodpłatnego pobytu w wojskowym uzdrowisku w Ciechocinku czy korzystania z zabiegów leczniczo-rehabilitacyjnych. Według prokuratora R. w zamian za darmową naprawę samochodów miał nakłaniać swoich pracowników do zawieszenia postępowania egzekucyjnego przeciwko jednemu z płatników ZUS.

*Sylwester R. trafił do aresztu *we wrześniu 2009 r., po tym jak jego i czterech innych mężczyzn zatrzymali funkcjonariusze ABW. Opuścił areszt pół roku później po wpłaceniu 200 tys. zł kaucji. W areszcie przebywał też Tadeusz D. Za wręczanie łapówek grozi do ośmiu lat więzienia. Za przyjmowanie - do 10 lat pozbawienia wolności.
Akt oskarżenia obejmuje dziewięć osób, m.in. byłych dyrektorów oddziałów ZUS w Szczecinie, Jaśle, Nowym Sączu, Łodzi. Oskarżono ich o wręczanie łapówek R. Byli urzędnicy mieli też przy pomocy jednego z oskarżonych przedkładać fałszywe faktury za wyjazdy służbowe, za co otrzymywali zwrot pieniędzy z Zakładu. B. szef szczecińskiego oddziału ZUS Tadeusz D. miał też - według prokuratora - żądać od jednego z przedsiębiorców 30 tys. zł w zamian za przychylność w otrzymywaniu zleceń i kontraktów z Zakładu. Oskarżeni w śledztwie nie przyznali się do winy.

Do odrębnego postępowania wyłączono nowe wątki śledztwa, m.in. dotyczące nieprawidłowości przy pracach w siedzibie ZUS w Świnoujściu i Myśliborzu. Śledztwo w tej sprawie wszczęto w czerwcu 2008 r. po zawiadomieniu o przestępstwie, złożonym przez jednego z przedsiębiorców.

Śledczy na poczet kar zajęli mienie oskarżonych warte blisko 300 tys. zł;, w tym nieruchomości, samochody i gotówkę. Wszyscy oskarżeni będą odpowiadać przed sądem z wolnej stopy.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/233/t131561.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/cba;zatrzymuje;podejrzanych;o;wykorzystanie;zus-u,172,0,966060.html) CBA ma rekord zatrzymanych jednego dnia Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało 64 osoby, podejrzane o działanie na szkodę Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/200/t83656.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/zarzuty;w;sprawie;prywatyzacji;dla;b;wiceministra;infrastruktury,227,0,986339.html) Wiceminister wziął milion dolarów łapówki? _ To osoba, która ma kluczowe znaczenie, jeżeli chodzi o kwestie związane z przebiegiem prywatyzacji LOT-u _ - powiedział prokurator.
Tagi: zus, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz