Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Jean-Marie Le Pen publicznie krytykuje córkę

0
Podziel się:

Marine musiała już kilkakrotnie dystansować się od publicznych wypowiedzi ojca, który został skazany za nazywanie Holokaustu detalem historii i grożenie wrogim politykom krematoriami.

Jean-Marie Le Pen publicznie krytykuje córkę
(PAP/EPA)

Honorowy prezes i założyciel Frontu Narodowego Jean-Marie Le Pen krytykuje publicznie córkę, Marine, szefową partii, która odcina się od jego rasistowskich i antysemickich wypowiedzi. Kolacja u Le Penów będzie burzliwa - piszą francuskie gazety.

W piątek Jean-Marie Le Pen zamieścił na stronach internetowych FN nagranie wideo, w którym wygraża znanym artystom protestującym przeciw polityce Frontu. Założyciel FN kazał Madonnie wynieść się z kraju, a Patrickowi Bruelowi, kompozytorowi i piosenkarzowi, który jest Żydem, zagroził _ nowymi piecami _ (krematoriami).

W niedzielę kierownictwo partii zdjęło nagranie ze stron internetowych. Wiceprezes FN i życiowy partner Marine Louis Aliot jako pierwszy odciął się od wypowiedzi Le Pena, nazywając ją w mediach _ polityczną głupotą _ - cytuje _ Le Point _.

85-letni Jean-Marie Le Pen odpowiedział, również publicznie, że jeśli w jego obozie politycznym _ są ludzie, którzy tak to interpretują, to są to imbecyle! _. W niedzielę wieczorem stanowisko zajęła sama Marine Le Pen, mówiąc, że żałuje _ politycznego błędu _ swego ojca. Jeszcze tego samego wieczora Jean-Marie powiedział w telewizji BFM TV, że do pewnego stopnia odbiera deklarację córki _ jako zdradę _.

W poniedziałek Jean-Marie Le Pen znów odpowiedział Marine, mówiąc, że _ "politycznym błędem" jest dostosowywać się do jednej linii partii _.

_ Dziś wieczorem kolacja w domu Le Penów będzie burzliwa. Zrobi się gorąco _ - skomentował deputowany opozycyjnej partii UMP Bruno Le Maire, co skwapliwie cytują francuskie gazety.

Kilku członków FN uznało, że wypowiedzi honorowego prezesa szkodzą wizerunkowi partii, a jeden z nich, Gilbert Collard zasugerował, że były szef Frontu _ powinien iść na emeryturę _; pełen werwy starszy pan odpowiedział inwektywą - relacjonuje _ Le Point _.

Marine musiała już kilkakrotnie dystansować się od publicznych wypowiedzi ojca, który został skazany za nazywanie Holokaustu _ detalem historii _ i grożenie wrogim politykom krematoriami. Jean-Marie zasłynął też z opinii, że niemiecka okupacja Francji _ nie była taka zła _.

Odcinanie się od rasistowskich i antysemickich wystąpień ojca _ to kolejny etap strategii Marine Le Pen, która usiłuje poprawić "diaboliczny" wizerunek FN _ - komentuje poniedziałkowy _ Le Figaro _. Marine stara się w ten sposób pokreślić też, że teraz to ona jest prawdziwym przywódcą Frontu, _ ponieważ od teraz jest jasne, że szefowa FN przymierza się do wyborów prezydenckich w 2017 roku _ - kontynuuje paryski dziennik.

Front wciąż delektuje się swym zwycięstwem w wyborach do Parlamentu Europejskiego, z których wyszedł z około 25-procentowym poparciem.

W 2002 roku 1,3 mln młodych ludzi protestowało w całej Francji przeciw ojcu Marine, który przeszedł wtedy do drugiej tury wyborów prezydenckich - przypomina _ Le Figaro _.

Pod koniec maja zaledwie tysiące studentów protestowały w kilku francuskich miastach przeciwko Frontowi. Demonstracje odbyły się w Paryżu, Tuluzie, Bordeaux, Nantes, a także przed siedzibą europarlamentu w Strasburgu.

Jednak w roku 2002 w samym Paryżu na ulice wyszło pół miliona ludzi, by oprotestować kandydaturę Le Pena. _ Le Figaro _ przypomina ponadto, że blisko jedna trzecia młodych ludzi, którzy głosowali w eurowyborach, oddała głosy na FN. _ Czyżby młodzież przeszła na ciemną stronę mocy? _ - zastanawia się konserwatywny dziennik.

Jednak trzy czwarte młodzieży w ogóle nie poszło na wybory. Tak czy inaczej, FN sukcesywnie zdobywa głosy młodych ludzi, a wcześniej odebrał głosy robotnicze socjalistom. _ Teraz jednak, gdy wśród młodzieży panuje 24-procentowe bezrobocie, a młodych nie stać na mieszkania (...) to oni stali się proletariatem _ - pisze _ Le Nouvel Observateur _.

A związany z nim portal _ Rue89.fr _ dodaje, że popularność Frontu wśród osób w wieku 18-24 lata (blisko 30 proc. głosów w eurowyborach) - podczas gdy w grupie wiekowej 24-35 lat na FN głosowało tylko między 7 a 8 proc. - jest też dowodem na całkowitą porażkę francuskiego systemu edukacji na poziomie średnim i podstawowym.

Czytaj więcej w Money.pl
Le Pen chce nowej frakcji skrajnej prawicy Szefowa francuskiego Frontu Narodowego Marine Le Pen ogłosiła, że razem ze skrajnie prawicowymi partiami z Włoch, Austrii, Belgii i Holandii chce utworzyć nową frakcję w PE. Aby tak się stało, musi pozyskać jeszcze partie z co najmniej dwóch krajów UE.
Skandal finansowy na francuskiej prawicy Polityczne trzęsienie ziemi na prawicy nastąpiło nazajutrz po tym, jak w walce o fotele w Parlamencie Europejskim, spadkobierczyni gaullistowskich tradycji, partia UMP po raz pierwszy przegrała ze skrajną prawicą z Frontu Narodowego.
Schaeuble nazwał francuski FN faszystowskim Jak jednocześnie zaznaczył, Europa nie jest możliwa bez Włoch i nie jest z pewnością możliwa bez Francji.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)