Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Jazda motocyklem z prawem jazdy kategorii B? Senat rozpatrzy nowelizację

0
Podziel się:

Nowe prawo zakłada, że osoby posiadające co najmniej od trzech lat prawo jazdy kategorii B będą mogły jeździć motocyklami z automatyczną skrzynią biegów, o pojemności do 125 centymetrów sześciennych.

Jazda motocyklem z prawem jazdy kategorii B? Senat rozpatrzy nowelizację
(senat.gov.pl)

Senat rozpatrzy nowelizację ustawy o kierujących pojazdami. Zakłada ona między innymi, że osoby posiadające co najmniej od trzech lat prawo jazdy kategorii B będą mogły jeździć motocyklami z automatyczną skrzynią biegów, o pojemności do 125 centymetrów sześciennych.

Obecnie, bez dodatkowego egzaminu, osoby mające prawo jazdy kat. B mogą jeździć małymi jednośladami, czyli motorowerami i skuterami (o pojemności maksymalnej 50 cm sześc.), czyli pojazdami, do których prowadzenia jest wymagane prawo jazdy kategorii AM.

Nowelizacja - autorstwa sejmowej komisji infrastruktury - ma ponadto, w intencji jej autorów, rozwiązać problem z brakiem merytorycznego nadzoru państwa nad jakością pytań egzaminacyjnych zadawanych podczas części teoretycznej egzaminu.

Nowelizacja przywraca odpowiedzialność merytoryczną ministra nadzorującego transport za treści zawarte w pytaniach egzaminacyjnych. Pytania, które będzie układać specjalna komisja, mają być jawne i ogólnodostępne. Zniesiony ma zostać obowiązek uczestniczenia w prowadzonych przez ośrodki szkolenia kierowców kursach teoretycznych przygotowujących do egzaminu.

19 stycznia 2013 r. weszła w życie poprzednia nowela ustawy o kierujących pojazdami, która wprowadziła m.in. nowe kategorie prawa jazdy, nowy system egzaminów oraz elektroniczny obieg dokumentów.

Do dnia wejścia w życie tej nowelizacji za pytania egzaminacyjne odpowiedzialny był minister transportu. Po wejściu nowych przepisów odpowiedzialność za pytania egzaminacyjne, podobnie jak za system teleinformatyczny, została przeniesiona na Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego (WORD).

Po wprowadzeniu tych przepisów do WORD-ów zgłasza się mniej chętnych na egzamin na prawo jazdy według nowych zasad; większość kandydatów nie daje sobie rady z częścią teoretyczną. Baza, w której obecnie znajduje się ponad 2,2 tys. pytań, jest niejawna.

Czytaj więcej w Money.pl
Masz prawo jazdy kat. B? Możesz jeździć motocyklem Osoby posiadające co najmniej od trzech lat prawo jazdy kat. B będą mogły jeździć motocyklami, z automatyczną skrzynią biegów, o pojemności do 125 centymetrów.
Prawo jazdy bez kursu teoretycznego Ze sprawozdania Komisji Infrastruktury na temat zmian w ustawie o kierujących pojazdami wynika, między innymi, że prawo jazdy będzie można uzyskać bez przechodzenia kursu teoretycznego, a kategoria B będzie uprawniała do kierowania motocyklem z silnikiem o pojemności do 125 cm3.
Policja: prawo dobre, problem jest w sądach <->- Już teraz obowiązują przepisy, które mogłyby skutecznie zniechęcać do jazdy po pijanemu - uważa komendant główny policji.
wiadomości
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)