Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prawo o ruchu drogowym
16.08.2014 09:55

Jazda bez tablic rejestracyjnych bezprawna. Możesz dostać mandat

Dotyczy to zarówno tych, którzy tablice zgubili jak i tych którym tablice skradziono.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Stefan Marszewski/Reporter)

Tekturowa, ręcznie namalowana tablica rejestracyjna w samochodzie może się dla nas skończyć kilkuset złotowym mandatem - przestrzega policja. Każdy, kto straci tablice, musi mieć świadomość, że bez kompletu nie ma prawa jeździć.

Dotyczy to zarówno tych, którzy tablice zgubili jak i tych którym tablice skradziono ale rzecznik Komendy Głównej Policji Mariusz Sokołowski przekonuje, że w wyjątkowych sytuacjach policjanci stosują pouczenie.

- _ Dotyczy to sytuacji, kiedy nastąpiło dopiero co do zagubienia tablicy, ale jeśli stało się to tydzień lub dwa wcześniej, a kierowca dalej jeździ - wtedy nie ma taryfy ulgowej. To może być mandat i policjanci mogą zabrać dowód rejestracyjny pojazdu _- przestrzega Mariusz Sokołowski.

Dlatego kiedy zgubimy bądź tablice zostaną nam skradzione, musimy się zgłosić do wydziału komunikacji w pobliżu miejsca zameldowania. Tam złożyć oświadczenie, że zgubiliśmy bądź skradziono nam tablice.

Jeśli jesteśmy na wakacjach, musimy komuś przesłać upoważnienie, a następnie osoba upoważniona w naszym imieniu wyrobi wtórnik tablicy - mówi Monika Beuth-Lutyk, rzeczniczka wydziału organizacyjnego Warszawa-Wola.

Największy jednak problem jest taki, że wyrobienie wtórnika tablicy trwa od 4 do nawet 7 dni. Policja odradza jednak ukrywanie kradzieży czy zagubienia tablic gdyż są one wykorzystywane do celów przestępczych. A przy okazji Mariusz Sokołowski przestrzega też wczasowiczów, którzy przekładają tablice z powodu bagażu.

- _ Jeżeli bagażnik jest zaczepiony do haka holowniczego, to bardzo często założone na nim rowery zasłaniają tablicę rejestracyjną, a to jest niedopuszczalne w świetle polskiego prawa. Niektórzy przekładają tablice na bagażnik rowery, ale tego również przepisy nie dopuszczają _- tłumaczy Sokołowski.

A co za tym idzie kierowcom grozi mandat. Dlatego policja apeluje też do ustawodawcy by pochylić się nad obecnymi przepisami, bo kierowców, którzy nagminnie zasłaniają tablice chociażby wakacyjnym bagażem z roku na rok przybywa.

Czytaj więcej w Money.pl
Policja: prawo dobre, problem jest w sądach <->- Już teraz obowiązują przepisy, które mogłyby skutecznie zniechęcać do jazdy po pijanemu - uważa komendant główny policji.
Postrach niemieckich szos. Strzelał do aut Przed sądem w Wuerzburgu rozpoczął się w poniedziałek proces kierowcy TIR-a, który był przez lata postrachem niemieckich szos, strzelając z broni palnej ponad 700 razy do innych pojazdów. Prokuratura zarzuca mu próbę zabójstwa w pięciu przypadkach.
Gdzie są bramki, tam są korki? Tak płaci się za drogi w innych krajach Bramki, winiety czy systemy elektroniczne? Jak pobierać opłaty za przejazd autostradą, żeby uniknąć korków? Money.pl sprawdził, jakie systemy stosowane są w wybranych krajach europejskich.
Tagi: prawo o ruchu drogowym, tablice rejestracyjne, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, najważniejsze, czołówki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-05-2020

polska_glupotaPowinny być wyjątki od reguły, ale nie... lepiej od razu karać mandatem. Po co nam taka policja, lepiej niech jej nie będzie.

Rozwiń komentarze (1)