Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
polscy politycy
30.10.2012 21:36

Jarosław Kaczyński wykonał wyrok sądu. Przeprosił Gazetę Wyborczą

Prezes PiS musiał przyznać się do rozpowszechniania fałszywych i zniesławiających informacji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Prezes PiS Jarosław Kaczyński przeprosił Agorę SA za porównanie wydawanej przez nią _ Gazety Wyborczej _ do _ Trybuny Ludu _ z 1953 r. i zarzucenie Agorze związków z oligarchią. Nakazał mu to prawomocnie w 2011 roku warszawski sąd.

Na stronie internetowej PiS pojawiło się oświadczenie Kaczyńskiego, w którym przeprosił Agorę SA za _ publiczne rozpowszechnianie nieprawdziwych, zniesławiających wypowiedzi godzących w jej dobre imię, wiarygodność i renomę _.

Jak podała _ GW _, takie same oświadczenie wysłano do prezesa Agory SA. Kaczyński dodał, że oświadczenie _ składa w wykonaniu zawartego z Agorą porozumienia _.

Chodziło o wywiad Kaczyńskiego dla _ Rzeczpospolitej _ z 2007 r. Ówczesny premier powiedział tam: _ Państwo chyba nie czytają +Gazety Wyborczej+. To, co się tam wyprawia, to +Trybuna Ludu+ z 1953 r. Atak na nas przekracza wszelką miarę. Barańskiego (Marek Barański, dziennikarz TVP w PRL, później w _NIE" i _ Trybunie _ - PAP) potrafią zostawić w tyle. Agora nie może nie mieć związków z oligarchią, jeżeli jest wydawnictwem na dużą skalę, a w Polsce gospodarka w niemałej części jest w rękach postkomunistycznych oligarchów. I w związku z tym zamówienia na ogłoszenia, reklamy, promocje są w ich rękach".

Agora pozwała za to Kaczyńskiego. W lipcu 2011 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie uznał, że jego słowa naruszyły dobra osobiste Agory: jej wiarygodność, renomę i dobre imię. _ Pozwany nie sprostał ciążącemu na nim obowiązku udowodnienia prawdziwości czy podstawy faktycznej wypowiadanych sądów _ - uzasadniała sędzia Urszula Wiercińska.

Spółka chciała, aby oprócz przeprosin Kaczyński zapłacił też 50 tys. zł zadośćuczynienia na cel charytatywny. To żądanie sąd oddalił.

Wcześniej sądy okręgowy i apelacyjny w 2008 i 2009 r. oddalały powództwo Agory, uznając, że kwestionowane słowa to opinie niepodlegające sprawdzeniu co do prawdziwości i mieszczące się w granicach wolności wypowiedzi, wobec czego działania pozwanego nie były bezprawne. Agora wygrała jednak kasację w SN i proces wrócił do SA, który w lipcu 2011 r. wydał prawomocny wyrok.

Pełnomocnik Kaczyńskiego mec. Antoni Łepkowski przekonywał wcześniej, że naczelny _ GW _ Adam Michnik, _ kryjąc się za plecami Agory _ i żądając 50 tys. zł zadośćuczynienia, chce w ten sposób tamować debatę publiczną.

W maju br. Sąd Najwyższy odmówił przyjęcia kasacji od prawomocnego wyroku nakazującego przeprosiny.

Czytaj więcej w Money.pl
Wyrzucą Jarosława Kaczyńskiego z Polski? Wojna między liderem PiS a premierem, Donaldem Tuskiem rozgorzała dziś na nowo.
"To zbrodnia. Konsekwencje muszą być" Dotychczasowe, rosyjskie ekspertyzy, nie wykazały obecności substancji wybuchowych na wraku czy też we wnętrzu maszyny.
Za refundację in vitro podziękujmy Kaczyńskiemu O udziale lidera PiS w tworzeniu rządowego programu, pisze Paweł Szygulski.
Tagi: polscy politycy, Jarosław Kaczyński, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz