Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Jarosław Kaczyński nie chce już przeprosin od TVN

0
Podziel się:

Prezes PiS wycofał pozew wobec stacji telewizyjnej.

Jarosław Kaczyński nie chce już przeprosin od TVN
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Jarosław Kaczyński cofnął pozew przeciwko TVN. Chodziło o medialne spekulacje dotyczące zdrowia psychicznego prezesa PiS.

Jak powiedziała, sąd umorzył 17 lutego postępowanie wobec cofnięcia pozwu przez powoda, którym był Jarosław Kaczyński. Dodała, że stało się to w związku z zawarciem przez strony procesu ugody pozasądowej - w takim przypadku strony nie muszą przedstawiać sądowi treści ugody. Nie wiadomo, jakie są warunki ugody.

Według sędzi Smoderek w pozwie o ochronę dóbr osobistych Jarosław Kaczyński żądał od TVN przeprosin za bezprawne naruszenie swej prywatności. Miało to polegać na upublicznieniu, bez jego zgody, jego danych osobowych, wizerunku i informacji o stanie zdrowia psychicznego w kontekście postępowania karnego. Ponadto domagał się przeprosin za naruszenie godności i nieuprawnione _ publiczne roztrząsanie możliwych dysfunkcji psychicznych _.

Pozew żądał, by sąd nakazał zamieszczenie tych przeprosin na stronie portalu TVN24pl, w onet.pl oraz by odczytał je lektor w programie TVN między godz. 19.30 a 20. Na razie nie wiadomo, jakie są warunki zawartej ugody.

W styczniu bieżącego roku Sąd Okręgowy w Warszawie nieprawomocnie uwzględnił inny pozew Jarosława Kaczyńskiego - wobec Radia ZET - i nakazał tej stacji przeprosić lidera PiS za to, że publikując wynik sondażu na temat decyzji sądu o poddaniu lidera PiS badaniom psychiatrycznym, podało jego dane i wizerunek. Chodziło o sondaż Radia ZET z lata 2011 r., w którym spytano o słuszność decyzji sądu ws. wysłania lidera PiS na badania psychiatryczne.

Stołeczny sąd rejonowy chciał w 2011 r. badań na potrzeby prywatnego procesu karnego, który Kaczyńskiemu wytoczył Janusz Kaczmarek za nazwanie go _ agentem-śpiochem _. Zanim sąd wycofał się z tego, radio w lipcu opublikowało sondaż, z którego wynikało, że 43 proc. Polaków popiera decyzję sądu, a 41 proc. uważa ją za złą. Lider PiS żądał w pozwie przeprosin za naruszenie jego dóbr osobistych; jego zdaniem radio, publikując te informacje, chciało mu zaszkodzić i naruszyło jego godność oraz cześć. Pozwani chcieli oddalenia pozwu, bo sondaże są _ elementem debaty publicznej _.

_ - Zakaz publikowania danych i wizerunków osób, przeciwko którym toczy się postępowanie, jest zakazem kategorycznym i media nie mogą takich danych podawać bez zgody sądu, prokuratora czy samego zainteresowanego _ - mówiła sędzia Paulina Asłanowicz, uzasadniając styczniowe orzeczenie. Jak podkreśliła, prawo nie czyni w tym względzie żadnych wyjątków wobec osób publicznych, nie jest także usprawiedliwieniem to, że ktoś inny wcześniej naruszył ten sam zakaz.

Czytaj więcej o sprawach sądowych Jarosława Kaczyńskiego
Zbieranie haków nie będzie osądzone Sąd umorzył proces karny Jarosława Kaczyńskiego, którego Roman Giertych oskarżył o zniesławienie.
Sąd odwołał badanie Kaczyńskiego Sąd Okręgowy w Warszawie odwołał badania psychiatryczne, którym miał się poddać prezes PiS
Kaczyński jest poczytalny? Chcą się upewnić Sąd pyta czy prezes może odpowiadać w procesie wytoczonym przez byłego szefa MSWiA Janusza Kaczmarka.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)