Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prawo
16.04.2013 10:20

Jarosław Gowin zapowiada izolację i leczenie najgroźniejszych przestępców

Sprawcy okrutnych zbrodni nie będą karani po raz kolejny - zapewnił minister, odnosząc się do wątpliwości części prawników. Chodzi o inne plany.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter Poland)

W maju projekt ustawy dotyczący izolowania niebezpiecznych przestępców trafi pod obrady rządu, a pod koniec maja, a najdalej w czerwcu do parlamentu - zapowiedział minister sprawiedliwości Jarosław Gowin.

Podkreślił, że _ obowiązkiem państwa jest chronić niewinne potencjalne ofiary . Ustawa jest gotowa. W maju - jak sądzę - trafi pod obrady rządu, a pod koniec maja, a najdalej na początku czerwca znajdzie się w parlamencie i liczę na to, że wejdzie w życie zaraz po wakacjach, czyli we wrześniu _ - mówił minister sprawiedliwości w TVN24.

Dodał, że rozmawiał z klubami poselskimi i liczy na to, że - mimo rozmaitych wątpliwości - wszystkie poprą ten projekt. _ W tej sprawie nie może być podziałów partyjnych _ - zaznaczył. _ PiS, Solidarna Polska, Sojusz Lewicy Demokratycznej jednoznacznie zdeklarowały poparcie i mam nadzieję, że takie poparcie wyrazi też Ruch Palikota _ - mówił Gowin.

Sprawcy okrutnych zbrodni nie będą karani po raz kolejny - zapewnił minister, odnosząc się do wątpliwości części prawników. Jak wyjaśnił, wobec przestępców zastosowane zostaną _ tzw. środki zabezpieczające, czyli leczenie pod kątem dewiacji psychiatrycznych, ale raczej osobowościowych czy dewiacji na tle seksualnym _.

Dodał, że już jest przygotowywany ośrodek, w którym odbywałoby się leczenie.

Chodzi o projekt przepisów umożliwiających terapię najgroźniejszych zabójców po odbyciu przez nich kary do czasu, aż ustaną wątpliwości, czy te osoby nie powrócą do zabijania. We wrześniu ub. roku rząd przyjął założenia zmian prawa zmierzające do wprowadzenia możliwości monitorowania i leczenia niezresocjalizowanych zabójców, którym zakończą się kary więzienia.

Zmiany te są związane z tym, że od początku 2014 r. więzienia zaczną opuszczać zbrodniarze (ok. 90 osób), w tym seryjni zabójcy dzieci, skazani w PRL na karę śmierci, którym następnie wyroki zamieniono na kary 25 lat.

Czytaj więcej w Money.pl
Premier zdecydował. Co dalej z Gowinem? Sprawdź, czy minister sprawiedliwości, uznawany za przywódcę partyjnych konserwatystów w PO, pozostanie w rządzie.
CBA u Gowina. Czego tam szukali? Przebywający w Opolu minister sprawiedliwości Jarosław Gowin, nie jest zaskoczony działaniami CBA.
Gowin nie ugnie się przed sędziami - To bunt garstki - mówił minister sprawiedliwości i przekonywał, że Polacy maja prawo oczekiwać więcej od władzy sądowniczej.
Tagi: prawo, ministerstwo sprawiedliwości, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz