Notowania

Jarosław Gowin wywalczył dodatkowe środki dla swojego ministerstwa

Zmianie ma ulec filozofia prowadzenia procesu. To nie sędzia, a strony mają dążyć do wyjaśnienia spraw

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wawok/REPORTER)

200 milionów złotych z budżetu państwa dostanie Ministerstwo Sprawiedliwości na zwiększenie zakresu obrony z urzędu - poinformował szef resortu Jarosław Gowin. Ma to związek z nowelizacją kodeksu postępowania karnego, której celem jest skrócenie czasu trwania procesów sądowych.

Zmianie ma ulec filozofia prowadzenia procesu. To nie sędzia, a strony mają dążyć do wyjaśnienia spraw - mówi minister sprawiedliwości Jarosław Gowin. - _ Niestety, w Polsce utrwalił się taki obyczaj, że w Polsce prace prokuratora wykonuje sędzia i to musi się zmienić _ - zaznaczył minister.

Jarosław Gowin podkreślił, że zdaje sobie sprawę, iż nowelizacja kodeksu postępowania karnego będzie wymagała wielu zmian. Jednak, jak dodaje, wszystkie jego ostatnie decyzje zmierzają do tego, by wprowadzić system skracający czas trwania procesu.

_ - Dziś prokuratura nie jest przygotowana do nowych wyzwań ale my chcemy je wprowadzić w życie od pierwszego stycznia 2014 roku. Do tego czasu z pewnością zdąży wprowadzić rozwiązania organizacyjne, które umożliwią jej skuteczne korzystanie z narzędzi, kórych dostarcza nowy kodeks postępowania karnego _ - wyjaśnił minister.

Minister chce też wzmocnić drugą stronę procesu, czyli adwokatów, poprzez dofinansowanie i wprowadzenie konkurencji. W sprawach karnych będą też mogli bowiem występować radcowie prawni.

Czytaj więcej w Money.pl
"Likwidacja sądów ma pomóc sędziom" Zmiany obejmą też ponad 1,8 tys. urzędników, nikt jednak nie straci pracy - zapewnia ministerstwo.
Minister tłumaczy. Działał zgodnie z prawem? Jarosław Gowin oświadczył, że działał zgodnie z przepisami, prowadząc kontrole gdańskich sądów.
Raport: Fatalny obraz polskiego sądownictwa Według prezesa fundacji Courtwatch Polska Bartosza Pilitowskiego, to prawdopodobnie największe badanie praktyki sądowej w Polsce.
Tagi: ministerstwo sprawiedliwości, budżet, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz