Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Japoński rząd z rekordową liczbą kobiet

0
Podziel się:

Zmiany w gabinecie mają posłużyć zjednoczeniu Partii Liberalno-Demokratycznej i poprawieniu wizerunku premiera.

Shinzo Abe
Shinzo Abe (Center for Strategic & International Studies)

Pięć spośród 18 stanowisk powierzył kobietom premier Japonii Shinzo Abe po pierwszej od 2012 roku rekonstrukcji swego gabinetu - poinformowała kancelaria premiera. Zmian nie było na czele kluczowych resortów.

Zmiany w gabinecie mają posłużyć zjednoczeniu Partii Liberalno-Demokratycznej (PLD) Abego i poprawieniu wizerunku jego rządu - pisze agencja Reutera.

Obsadzenie tak wielu czołowych stanowisk w rządzie kobietami w Japonii stanowi rekord i jest w mediach interpretowane jako gotowość rządu do reform. Jedną z nowych twarzy zrekonstruowanego gabinetu jest Yuko Obuchi, córka byłego premiera Keizo Obuchiego (1998-2000). Stoi ona na czele resortu handlu i gospodarki.

Jednym ze sztandarowych haseł rządu Abego było promowanie kobiet na kierownicze stanowiska, co ma zachęcać Japonki do aktywności zawodowej i przyczynić się do wzmocnienia krajowej gospodarki.

Kluczowe ministerstwa pozostały w rękach dotychczasowych współpracowników Abego, co z kolei przedstawia się jako znak politycznej kontynuacji. I tak szefem kancelarii premiera pozostał Yoshihide Suga, ministrem finansów - Taro Aso, ministrem ds. rewitalizacji gospodarczej - Akira Amari, a szefem dyplomacji - Fumio Kishida.

Nowy rząd czeka wiele wyzwań, w tym kilka wyborów samorządowych, poprawa stosunków z Chinami zaostrzonych przez spory terytorialne i wojenną przeszłość Japonii, czy zmiany w systemie podatkowym.

Władze chcą też przekonać społeczeństwo do zapowiedzianych zmian w polityce bezpieczeństwa. Obecna pacyfistyczna konstytucja Japonii, napisana po II wojnie światowej pod dyktando USA, zabrania uciekania się do wojny lub _ groźby użycia siły _ w celu rozwiązania problemów międzynarodowych. Na użycie sił zbrojnych zezwala jedynie w samoobronie.

Tymczasem według Abego zmiany są niezbędne, aby Japonia mogła przystosować się do nowych wymogów bezpieczeństwa na świecie. W połowie maja rządowi doradcy wezwali do zmian w polityce bezpieczeństwa, aby Japonia mogła uczestniczyć w _ zbiorowej samoobronie _, czyli np. w razie ataku przyjść z pomocą zagrożonemu sojusznikowi.

W nowym rządzie przygotowaniem projektu ustawy w tej sprawie i zdobyciem dla niej poparcia ma się zająć minister obrony Akinori Eto.

Czytaj więcej w Money.pl
32 śmiertelne ofiary ziemnych lawin Co najmniej 32osoby poniosły śmierć a 22 uznaje się za zaginione w rezultacie zejścia w nocy z wtorku na środę lawin ziemnych na przedmieściach Hiroszimy, miasta na południowym zachodzie Japonii - poinformowała telewizja NHK.
Prezydent odwołał rząd pod presją protestów Zaproponował zarazem utworzenie gabinetu jedności narodowej oraz przywrócenie dotacji paliwowych.
Koszty związane z Fukushimą są orgomne Neutralizowanie skutków awarii będzie kosztować w przeliczeniu przynajmniej 80 mld euro.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)