Notowania

wybory
16.12.2012 07:56

Japonia: Rozpoczęły się wybory parlamentarne

Według sondaży mają one przywrócić do władzy konserwatywną Partię Liberalno-Demokratyczną byłego premiera Shinzo Abe.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*W Japonii rozpoczeły się dzisiaj rano (czasu miejscowego) przedterminowe wybory do parlamentu, które - według sondaży - mają przywrócić do władzy, po trzech latach przerwy, konserwatywną Partię Liberalno-Demokratyczną (PLD) byłego premiera Shinzo Abe. *

Konserwatyści mają powrócić do władzy na fali niezadowolenia i rozczarowania rządami Partii Demokratycznej (PD), która po przygniatającym zwycięstwie wyborczym w 2009 r. nie wywiązała się z wielu złożonych obietnic. Demokraci przeforsowali też w parlamencie bardzo niepopularną ustawę o podwojeniu podatku od sprzedaży.

PLD rządziła krajem przez cały okres niemal powojenny aż do porażki w 2009 roku. Przywódca PLD Shinzo Abe był już premierem w latach 2006-2007.

Według sondaży, drugie miejsce prawdopodobnie przypadnie nowo powstałej nacjonalistycznej Nippon Ishin no Kai (Partia Odnowy Japonii), założonej przez popularnego burmistrza Osaki Toru Hashimoto, a trzecie - rządzącej obecnie Partii Demokratycznej (PD).

Komentatorzy podkreślają jednak, że wielu wyborców było jeszcze na kilka dni przed wyborami niezdecydowanych i wyrażało niechętny stosunek do obu głównych partii. Wyborcy są też zdezorientowani dużą liczbą nowych ugrupowań politycznych, które pojawiły się w ostatnim okresie.

Z 480 deputowanych do Izby Reprezentantów (izby niższej parlamentu) 300 wybieranych jest w okręgach jednomandatowych a 180 na zasadzie proporcjonalnej w 11 wielkich strefach regionalnych.

Czytaj więcej w Money.pl
Rośnie poparcie dla PiS. Zobacz nowy sondaż Notowania PO pozostały bez zmian; o 3 pkt. proc. wzrosło poparcie dla PiS; o 1 pkt. proc. spadło dla SLD; o 2 pkt. proc. poprawiły się wyniki PSL; RP ma takie same notowania jak w minionym miesiącu.
Wybory w Katalonii zakończone. Co dalej z Hiszpanią? Opublikowano wyniki sondażu przeprowadzonego przez telewizję TV3.
Tu Obama miażdży Romneya. Aż 90 procent Na urzędującego prezydenta USA Baracka Obamę, oddałoby głos 90 proc. Europejczyków.
Tagi: wybory, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz