Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Japonia: chińskie okręty na wodach wokół wysp Senkaku

0
Podziel się:

Trzy chińskie okręty kolejny raz wpłynęły na wody terytorialne w pobliżu
wysp Senkaku, zwanych w Chinach Diaoyu, na Morzu Wschodniochińskim.

Japonia: chińskie okręty na wodach wokół wysp Senkaku
(AP/Kyodo/Fotolink/East News)
bEJVtaHp

Trzy chińskie okręty kolejny raz wpłynęły na wody terytorialne w pobliżu wysp Senkaku, zwanych w Chinanch Diaoyu, na Morzu Wschodniochińskim - poinformowała w niedzielę japońska straż wybrzeżna.

Chińskie patrolowce znalazły się o godzinie 11 (4 czasu polskiego) w strefie 12 mil morskich (ponad 22 km) od wybrzeży wysp.

Sporny archipelag znajduje się pod administracją Japonii, ale prawa do niego roszczą sobie również Chiny. W rejon ten Pekin wysyła regularnie okręty, a także samoloty, zwłaszcza gdy Tokio we wrześniu ubiegłego roku wykupiło od prywatnego właściciela trzy z pięciu wysepek. Doprowadziło to do zaostrzenia konfliktu. Tokio ogłosiło także utworzenie 600-osobowych sił specjalnych, w skład których weszło także 12 okrętów do obrony Senkaku.

bEJVtaHr

Wyspy te położone są 200 km na północny wschód od wybrzeży Tajwanu, który także rości sobie do nich pretensje, 400 km na zachód od japońskiej wyspy Okinawa.

Premier Japonii Shinzo Abe uprzedził w kwietniu, że Japonia uniemożliwi _ siłą _ ewentualny chiński desant na Senkaku.

Czytaj więcej w Money.pl
Japonia zatrzymała chińską łódź. Prowokacja? Japońska straż przybrzeżna zatrzymała w prefekturze Okinawa chińską łódź rybacką i aresztowała jej kapitana za nielegalny połów korali.
Będzie wojna o wyspy? Kolejny pokaz siły Chińska marynarka wojenna przeprowadza ćwiczenia na Morzu Wschodniochińskim.
Chiny odwołują uroczystości. Przez wyspy Chińskie MSZ nie chciało komentować tej informacji. Potwierdza ją japońska agencja prasowa.
bEJVtaHS
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)