Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Janusz Palikot: każdy obywatel powinien mieć darmowy pogrzeb

0
Podziel się:

- Państwo wydaje 6 mld zł na utrzymanie Kościoła katolickiego w Polsce. A oni biorą jeszcze po tysiąc zł za pogrzeb. Czy to nie wstyd, nie poruta? - zastanawia się polityk.

Janusz Palikot: każdy obywatel powinien mieć darmowy pogrzeb
(Maciej Goclon/East News)
bEKfEtKJ

Janusz Palikot podkreślił, że każdy człowiek płaci podatki, każdy umrze i musi być pochowany, niezależnie od tego, czy stać go na to, czy nie. Zauważył też, że obecnie zasiłek pogrzebowy często starcza tylko na trumnę.

Janusz Palikot zapowiedział w Łodzi, że na najbliższym posiedzeniu Sejmu klub Twojego Ruchu złoży projekt zmian kilku ustaw, który ma doprowadzić do tego, by każdy obywatel miał zagwarantowany bezpłatny pogrzeb.

Podkreślił, że trzeba zapłacić za kupno działki i czynności związane z pogrzebem. _ - Ludzie muszą się zadłużać na wiele miesięcy, żeby pochować swoich najbliższych. To jest karygodne, nieludzkie i w zasadzie nie można tego zrozumieć _ - powiedział Palikot.

bEKfEtKL

Jak poinformował, projekt nowelizacji ustaw przygotowywanych przez klub Twojego Ruchu ma doprowadzić do tego, by miejsca na cmentarzach i wszystkie czynności związane z pochówkiem były bezpłatne. Bez względu na to, czy uroczystości pogrzebowe będą celebrowane przez urzędnika państwowego czy przez księdza.

_ - Państwo wydaje 6 mld zł na utrzymanie Kościoła katolickiego w Polsce. A oni biorą jeszcze po tysiąc zł za pogrzeb. Czy to nie wstyd, nie poruta? To hańba! Księża mają to robić za darmo a gminy, które mają cmentarze komunalne, nie będą miały korzyści ze sprzedaży miejsca na takim cmentarzu _ - powiedział Palikot. Dodał, że poruszenie sprawy związanej z pogrzebami to efekt spotkań z mieszkańcami z całej Polski podczas kampanii do PE. Od marca 2011 r. zasiłek pogrzebowy wynosi 4 tys. zł; wcześniej było to prawie 6,4 tys. zł.

Czytaj więcej w Money.pl
Palikot przeciw PiS. Chce sprawy w sądzie _ Nie jesteśmy partią faszystowską, ale jest czas kampanii i pozostawienie bez reakcji tego typu określeń, nawet absurdalnych, może mieć wpływ na wynik _.
Nowicka wraca do klubu Twojego Ruchu Wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka poinformowała dzisiaj, że wraca do klubu poselskiego partii Janusza Palikota, bo wspiera projekt polityczny Twój Ruch.
Zwrócił się do prezydenta o zwołanie RBN - _ Rząd sobie nie radzi, nie widać żadnej koncepcji, jaką ma w tej sprawie _- twierdzi Palikot.
bEKfEtLm
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)