Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Janusz Korwin-Mikke chce wstąpić do Europejskiego Sojuszu na rzecz Wolności

0
Podziel się:

Lider Nowej Prawicy Janusz Korwin-Mikke poinformował, że jego partia chce wstąpić do europejskiego zrzeszenia partii politycznych o nazwie Europejski Sojusz na rzecz Wolności (EAF).

Janusz Korwin-Mikke chce wstąpić do Europejskiego Sojuszu na rzecz Wolności
(Piotr Tracz/REPORTER)

Możliwość współpracy z NP wykluczył w piątek francuski Front Narodowy.

_ - Owszem, tak jak napisałem na swojej stronie, dołączamy do Europejskiego Aliansu na rzecz Wolności. Ale to nie jest żadna partia czy też frakcja, to jest luźny związek osób z organizacji z różnych państw _ - powiedział PAP Korwin-Mikke. Zastrzegł, że nie ma potwierdzenia, iż został przyjęty do Europejskiego Sojuszu na rzecz Wolności.

Według niego do Sojuszu należą m.in. eurosceptyczni politycy z Austriackiej Partii Wolności i włoskiej Ligi Północnej. Przewodniczącym jest Austriak Franz Obermayr. Z informacji zamieszczonych na stronie internetowej Sojuszu wynika, że członkiem organizacji jest również francuski Front Narodowy z Marine Le Pen na czele. Korwin-Mikke powiedział jednak, że - o ile mu wiadomo - FN wystąpił z Sojuszu. _ Wiem, że kiedyś byli w aliansie i z niego wystąpili, ale nic nie wiem o tym, by mieli wstępować ponownie _ - powiedział eurodeputowany.

W piątek PAP nie udało się potwierdzić w brukselskim biurze Europejskiego Sojuszu na rzecz Wolności, czy Front Narodowy faktycznie nie jest już członkiem tego stowarzyszenia ani też, czy Nowa Prawica została do niego przyjęta.

Tymczasem szef delegacji FN w europarlamencie Aymeric Chauprade poinformował w piątek, że francuskie ugrupowanie postanowiło powołać całkiem nową strukturę poza PE o nazwie Ruch na rzecz Europy Narodów i Wolności, w którym także mają znaleźć się reprezentanci Austriackiej Partii Wolności oraz włoskiej Ligi Północnej. Z komunikatu wynika, że strukturę tę utworzono w celu pozyskania środków z UE. Holenderska Partia Wolności Geerta Wildersa, która współpracuje z FN, nie przystąpiła do nowej organizacji, bo - jak wyjaśniono w komunikacie - nie chce ona funduszy europejskich, aby zwalczać instytucje unijne.

Także Korwin-Mikke przyznał, że decydując się na wejście do EAF, kierował się chęcią promowania idei wolności, ale też możliwością uzyskania dodatkowych środków finansowych dla partii. _ Z tym aliansem to chodzi o to, by przy okazji promowania idei wolności - uzyskać dofinansowanie _ - powiedział.

Europejski Sojusz na rzecz Wolności jest paneuropejską grupą skupiającą posłów do Parlamentu Europejskiego oraz partie i posłów do parlamentów krajowych i regionalnych. Jej celem statutowym jest promowanie wolności i demokracji krajowej jako przeciwieństwa scentralizowanej kontroli ponadnarodowej. EAF skupia się na kwestiach wolności i demokracji w UE. Twierdzi, że nie mieści się w tradycyjnym podziale na lewicę i prawicę, a jej członkowie wywodzą się z różnych środowisk politycznych. Jako partia europejska może starać się o dofinansowanie unijne, pod warunkiem, że są w niej eurodeputowani z siedmiu krajów UE albo zdobyła w ostatnich wyborach co najmniej 3 proc. głosów w każdym z tych krajów. Przystąpienie Korwin-Mikkego do Sojuszu mogło być decydujące, by organizacja ta spełniła kryteria przyznania jej dofinansowania z UE.

EAF nie ma jednak frakcji w Parlamencie Europejskim. Po majowych eurowyborach na bazie Sojuszu frakcję próbowali stworzyć Marine Le Pen oraz lider holenderskiej Partii Wolności Geert Wilders, ale nie udało im się zebrać eurodeputowanych z wystarczającej liczby krajów UE (potrzebowali reprezentantów siedmiu państw). Odrzucili oni wówczas współpracę z partią Korwin-Mikkego, zarzucając mu homofobiczne poglądy i antysemityzm.

W piątek Front Narodowy potwierdził, że nie zamierza współpracować z partią Korwin-Mikkego zarówno w europarlamencie, jak i poza nim. _ Front Narodowy nie będzie współpracować z partiami albo osobami, których wartości są obce jego własnym _ - oświadczył Chauprade.

Czytaj więcej w Money.pl
Korwin-Mikke ukarany za rasistowski język Polityk nie tylko obraził czarnoskórych, ale odmówił jakichkolwiek przeprosin za swoje słowa.
Szef PE zapowiada karę dla Korwin-Mikkego Pan Korwin-Mikke niszczy godność i reputację Parlamentu Europejskiego, gdzie wzajemny szacunek i sprzeciw wobec każdej formy dyskryminacji są wiodącymi zasadami postępowania i języka, używanego przez członków PE
Rosja nie wpuściła przedstawicielki PE Eurodeputowana z Niemiec Rebecca Harms przyleciała w nocy do Moskwy, aby wziąć udział w jednej z rozpraw w sprawie ukraińskiej pilotki Nadieżdy Sawczenko.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)