Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Janukowycz zgadza się na wcześniejsze wybory

0
Podziel się:

Pierwsza tura rozmów z Wiktorem Janukowyczem zakończona, mają być wznowione w porze obiadowej.

Na zdj. Wiktor Janukowycz
Na zdj. Wiktor Janukowycz (kmu.gov.ua)

Prezydent Ukrainy zgodził się na wcześniejsze wybory i powrót do konstytucji z 2004 roku.

aktualizacja: 12:07

Wiktor Janukowycz ogłosił w oświadczeniu, że kraj czekają przyspieszone wybory prezydenckie - informuje Reuters. Prezydent zapowiedział także powrót do konstytucji z 2004 roku. Zapewnił również, że wkrótce rozpoczną się prace nad powołaniem rządu jedności narodowej.

Szefowie dyplomacji Polski i Niemiec, Radosław Sikorski i Frank-Walter Steinmeier, wciąż znajdują się w Kijowie, gdzie ponownie spotykają się w piątek w południe z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem - przekazały PAP źródła dyplomatyczne.

Wbrew zapowiedziom nie doszło dotąd do podpisania w ich obecności porozumienia między władzami a opozycją w sprawie rozwiązania konfliktu w tym kraju.

Według mediów na układ, będący wynikiem ustaleń między liderami opozycyjnymi a Janukowyczem, w którym pośredniczyli wysłannicy UE, nie zgadzali się posłowie opozycji, występujący przeciwko jakimkolwiek porozumieniom z szefem państwa.

Część opozycjonistów domagała się, by zawarto w nim gwarancje uwolnienia znajdującej się w więzieniu b. premier Julii Tymoszenko, na co Janukowycz prawdopodobnie nie chce przystać. Część posłów opozycyjnych nalegała na natychmiastowe ustąpienie Janukowycza.

Według zazwyczaj dobrze poinformowanego portalu Lb.ua parlamentarne kluby opozycyjne zgodziły się w końcu na podpisanie dokumentu.

"Przewiduje on powołanie rządu koalicyjnego. Musimy dziś przejąć władzę. Nie wiem, na ile uda się nam ją zdobyć, ale powinniśmy to zrobić" - oświadczył cytowany przez portal Arsenij Jaceniuk, szef frakcji opozycyjnej Batkiwszczyny.

Sikorski i Steinmeier przybyli do Kijowa w czwartek wraz z ministrem spraw zagranicznych Francji Laurentem Fabiusem, który w godzinach nocnych wyjechał w związku z zaplanowaną wizytą w Pekinie. Ich nocne rozmowy z Janukowyczem i opozycją trwały ponad dziewięć godzin.

Czytaj więcej w Money.pl
Kreml: Janukowycz nie prosił o azyl w Rosji Jako "kaczkę" określił w czwartek sekretarz prasowy prezydenta Federacji Rosyjskiej Dmitrij Pieskow informacje, jakoby prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz zwrócił się o azyl polityczny w Rosji.
Pokój na Ukrainie. Czy jest jeszcze szansa? Eksperci Instytutu Spraw Międzynarodowych przygotowali trzy możliwe scenariusze dla Ukrainy. Czy jest jeszcze szansa na pokojowe rozwiązanie konfliktu?
Witalij Kliczko wzywa Janukowycza do ustąpienia Lider opozycji wzywa rząd do natychmiastowego wycofania oddziałów Berkutu oraz oddziałów Służby Bezpieczeństwa Ukrainy z ulic miasta.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)