Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Janukowycz: Ustawa o leczeniu Tymoszenko już wkrótce

0
Podziel się:

Ustawa zezwalająca ukraińskim więźniom na leczenie za granicą trafi do parlamentu już w najbliższym czasie - oświadczył prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz.

Janukowycz: Ustawa o leczeniu Tymoszenko już wkrótce
(kmu.gov.ua)
bECheGhx

Ustawa zezwalająca ukraińskim więźniom - w tym skazanej na siedem lat więzienia byłej premier Julii Tymoszenko - na leczenie za granicą trafi do parlamentu już w najbliższym czasie - oświadczył prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz.

Sprawa Tymoszenko może zostać rozwiązana wyłącznie na gruncie prawnym - powtórzył szef państwa na wspólnej konferencji prasowej ze składającym wizytę na Ukrainie prezydentem Czech Miloszem Zemanem.

_ - Projekt odpowiedniej ustawy jest obecnie rozpatrywany przez siły polityczne na Ukrainie i w najbliższym czasie zostanie wniesiony do parlamentu _ - powiedział Janukowycz.

bECheGhz

Prezydent Zeman poinformował, że kwestia rozwiązania _ problemu _ Tymoszenko została poruszona podczas rozmów, jednak nie chciał mówić o szczegółach. Pytany, na ile ocenia możliwość wypuszczenia byłej premier z więzienia, odpowiedział krótkim: _ Od zera do stu procent _.

W ubiegłym tygodniu Janukowycz deklarował, że podpisze ustawę umożliwiającą kierowanie za granicę na leczenie osób skazanych, jeśli tylko zostanie ona zatwierdzona przez parlament. W Radzie Najwyższej trwają tymczasem spory, kto powinien taki akt prawny przygotować.

Rządząca Partia Regionów oczekuje, że uczyni to opozycja, ta jednak uważa, że Tymoszenko powinna być ułaskawiona z odbywania kary siedmiu lat więzienia oraz oczyszczona z zarzutów, co pozwoli jej na powrót do życia politycznego.

Obserwatorzy uważają z kolei, że właśnie ewentualny powrót byłej premier do polityki jest nie do przyjęcia dla Janukowycza, który obawia się, że Tymoszenko może przeszkodzić mu w planach reelekcji w wyborach prezydenckich 2015 r.

bECheGhF

Uwolnienia Tymoszenko chcą państwa unijne, które uważają, że bez tego niemożliwe będzie oczekiwane w listopadzie podpisanie umowy stowarzyszeniowej Ukraina-UE. Sprawą wypuszczenia b. premier z więzienia zajmują się specjalni wysłannicy Parlamentu Europejskiego na Ukrainę, Aleksander Kwaśniewski i Pat Cox. Proponują oni, by uskarżająca się na problemy z kręgosłupem Tymoszenko została przewieziona na leczenie do Niemiec.

Czytaj więcej w Money.pl
Prezydent Czech z misją na Ukrainie. Jaką? Zeman zamierza skłonić Wiktora Janukowycza do zwolnienia skazanej na 7 lat więzienia Julii Tymoszenko. Była premier ze względu na poważny stan zdrowia przebywa od kilkunastu miesięcy w więziennym szpitalu.
Prezydent spotka się z Julią Tymoszenko Misja Parlamentu Europejskiego udaje się na Ukrainę, gdzie jutro w Charkowie odwiedzi byłą premier Julię Tymoszenko, a pojutrze w Kijowie spotka się z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem.
Janukowycz: Nie ułaskawię Tymoszenko Była premier, którą skazano za złamanie prawa przy podpisywaniu umów gazowych z Rosją w 2009 roku, uczestniczy jeszcze w dwóch procesach.
bECheGia
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)