Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Janosikowe w Trybunale Konstytucyjnym. Jest wyrok

0
Podziel się:

Od 2003 r. Warszawa zapłaciła 6 mld zł tzw. janosikowego. Czy będzie płacić dalej?

Janosikowe w Trybunale Konstytucyjnym. Jest wyrok
(PAP/ Grzegorz Jakubowski)

Bogatsze samorządy nadal będą wspierać biedniejsze. Tak wynika z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że przepis wprowadzający _ janosikowe _ jest zgodny z ustawą zasadniczą.

[na zdjęciu: przewodniczący TKWojciech Hermeliński, przed rozpoczęciem rozprawy dot. janosikowego]

Większość zaskarżonych przepisów _ janosikowego _ jest zgodna z ustawą zasadniczą - uznał Trybunał Konstytucyjny. Tylko jeden z zaskarżonych przepisów uznano za niekonstytucyjny.

O zbadanie przepisów wprowadzających _ janosikowe _ wnioskowały władze Warszawy i Krakowa, płacące znaczne kwoty na utrzymanie biedniejszych regionów.

Władze miast płacących znaczne kwoty na utrzymanie biedniejszych regionów, argumentowały, że gdyby nie płaciły tych kwot, w ich miastach byłoby więcej środków na bieżące inwestycje. Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz wyliczała, że od 2003 roku Warszawa zapłaciła 6 miliardów złotych _ janosikowego _.

Sędziowie wyjaśniali, że potrzeba istnienia opłat nie została zakwestionowana, wątpliwości budzi jedynie sposób ich realizacji.

Zdaniem Trybunału częściowo niezgodny z konstytucją jest przepis, który niedokładnie określa kryteria, jakimi ma kierować się minister finansów przy ustalaniu tzw nadwyżki z janosikowego. - _ Ta część przepisu będzie nieważna po ogłoszeniu wyroku w Dzienniku Ustaw. Przepis jest dysfunkcjonalny _ - wyjaśniał sędzia Piotr Tuleja.

Władze Warszawy i Krakowa skarżyły też metodologię naliczania janosikowego, która nie uwzględnia że duże miasta mają też większe w porównaniu z innymi wydatki. Tutaj, jak zaznaczał sędzia Tuleja, zasada proporcjonalności, na którą powoływały się metropolie, nie ma uzasadnienia.

Zdaniem Trybunału, przepisy regulujące naliczanie janosikowego w razie pogorszenia się sytuacji gospodarczej mogą być sprzeczne z konstytucją. TK wyśle do parlamentu postanowienie sygnalizacyjne, w którym wskaże, że ustawa wprawdzie mieści się w ramach konstytucji, ale może niebezpiecznie ingerować w finanse gminy.

Czytaj więcej w Money.pl
Chcą nowego podatku od najbogatszych. Co czwarta rodzina czeka na pieniądze Zobacz, jak koalicja naciska na zmiany.
Tyle wielkie miasta tracą na janosikowym Samorządowcy się buntują. - Duże miasta na tym tracą, brakuje pieniędzy na inwestycje - uważają.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)