Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
janosikowe
28.09.2014 18:34

Janosikowe w Polsce. WSA wyda wyrok w sprawie decyzji MF

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie ma jutro orzec w sprawie decyzji ministra finansów dotyczącej zaległości województwa mazowieckiego z tytułu janosikowego za grudzień 2013 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(SalFalko/Flickr)

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie ma jutro orzec w sprawie decyzji ministra finansów dotyczącej zaległości województwa mazowieckiego z tytułu janosikowego za grudzień 2013 roku. Do momentu wydania wyroku wstrzymane jest wykonanie tej decyzji.

W kwietniu Ministerstwo Finansów zajęło konta Mazowsza z niezapłaconą ratą janosikowego w wysokości 60 milionów złotych. Rzeczniczka prasowa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego Marta Milewska informowała niedawno, że 15 września minął termin, w którym resort finansów powinien zwrócić Mazowszu pieniądze zajęte przez komornika na poczet grudniowej raty janosikowego.

Według samorządu ministerstwo nie miało prawa zająć konta, co potwierdziły orzeczenia sądów administracyjnych - w czerwcu WSA w Warszawie, a w sierpniu Naczelny Sąd Administracyjny, który oddalił zażalenie Ministerstwa Finansów. Dodała, że władze województwa zażądały zwrotu zabranych z kont Mazowsza pieniędzy, ale Ministerstwo Finansów ich nie oddało.

Według resortu finansów postanowienie NSA z 20 sierpnia 2014 r. zostało wydane _ w sprawie wstrzymania wykonania decyzji Ministra Finansów określającej kwotę zobowiązania z tytułu zaległych wpłat województwa mazowieckiego do budżetu państwa za grudzień 2013 roku _.

Zaznaczono, że wstrzymanie wykonania decyzji jest instytucją prawną wynikającą z Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Tamuje ono wykonanie decyzji do dnia wydania przez sąd administracyjny orzeczenia kończącego postępowanie w pierwszej instancji.

Janosikowe to system subwencji, który polega na przekazywaniu przez bogatsze samorządy części dochodów na rzecz biedniejszych. Największym płatnikiem janosikowego jest woj. mazowieckie. Aby wywiązać się z ciążących na nim obowiązków, samorząd zdecydował się wiosną br. zaciągnąć ponad 400 mln zł pożyczki z budżetu.

W marcu br. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy o janosikowym dot. województw są niezgodne z konstytucją, gdyż nie gwarantują województwu zachowania istotnej części dochodów na realizację własnych zadań. Zgodnie z wyrokiem przestaną one jednak obowiązywać dopiero po 18 miesiącach od ogłoszenia orzeczenia.

Czytaj więcej w Money.pl
Mazowsze dostanie 400 mln pożyczki? Województwo mazowieckie czeka od połowy maja pieniądze z budżetu państwa.
Zmiany janosikowego tylko dla województw? Wiceminister finansów ujawnia szczegóły zmian w przepisach szykowanych przez resort.
Mazowsze nie zapłaci raty janosikowego Mazowsze miało zapłacić kwietniową transzę w wysokości 53,8 mln zł.
Tagi: janosikowe, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz