Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Janosikowe w Polsce. Na spłatę konieczny kredyt

0
Podziel się:

Od 2004 roku województwo mazowieckie wpłaciło ponad 6,3 mld zł z tego tytułu.

Janosikowe w Polsce. Na spłatę konieczny kredyt
(arrakasta - Fotolia.com)

Województwo mazowieckie wpłaciło ponad 64 mln zł janosikowego za 2013 rok - poinformowała rzeczniczka prasowa resortu finansów Wiesława Dróżdż. Samorząd wskazał, że na spłatę zaciągnął kredyt, będzie też ubiegał się o pożyczkę z budżetu.

Dróżdż wyjaśniła, że chodzi o 64 mln 840 tys. 658,32 zł, co stanowi spłatę zadłużenia województwa mazowieckiego z tytułu janosikowego za wrzesień i październik 2013 r.

Janosikowe to system subwencji, który polega na przekazywaniu przez bogatsze samorządy części swoich dochodów na rzecz biedniejszych. Spośród województw jedynym płatnikiem netto _ janosikowego _ jest mazowieckie. Od 2004 r. województwo mazowieckie wpłaciło ponad 6,3 mld zł janosikowego.

Ministerstwo finansów informowało wcześniej, że na dzień 18 lutego województwo mazowieckie zalegało z wpłatami janosikowego w wysokości 170 mln 550 tys. 295,67 zł oraz odsetkami w kwocie 4 mln 908 tys. 257 zł.

_ - Ministerstwo Finansów wystawiło tytuły wykonawcze za wrzesień i październik 2013 r. Za miesiąc wrzesień 2013 r. wystawiono tytuł wykonawczy (...) na kwotę 53 mln 490 tys. 550 zł wraz z odsetkami liczonymi jak dla zaległości podatkowych (2 mln 271 tys. 517 zł). Za miesiąc październik 2013 r. wystawiono tytuł wykonawczy (...) na kwotę 6 mln 835 tys. 521,67 zł wraz z odsetkami liczonymi jak dla zaległości podatkowych (235 tys. 966 zł). Łączna kwota razem z odsetkami wynosi 62 mln 833 tys. 554,67 zł _ - podało w poniedziałek MF.

Zgodnie z informacjami z resortu finansów za listopad 2013 r. województwo mazowieckie zalega na kwotę 55 mln 112 tys. 112 zł (plus 1 mln 434 tys. 425 zł odsetek), a za grudzień 2013 r. na 55 mln 112 tys. 112 zł (plus 966 tys. 349 zł odsetek). _ W odniesieniu do zaległości za miesiąc listopad i grudzień 2013 r. prowadzone są postępowania administracyjne _ - dodano.

Biuro prasowe mazowieckiego urzędu marszałkowskiego poinformowało w wtorkowym komunikacie, że część ubiegłorocznych zaległości została spłacona z kredytu w rachunku bieżącym. Samorząd zdecydował się na ten krok, aby uniknąć kosztów egzekucyjnych w wysokości ponad 3 mln zł.

W informacji dodano, że Regionalna Izba Obrachunkowa przedstawiła we wtorek raport o stanie finansów województwa mazowieckiego. Samorząd liczył, że pojawi się on do końca 2013 r., bowiem był on warunkiem udzielenia województwu pożyczki z budżetu państwa na _ janosikowe _. Pieniądze jednak przepadły, bowiem RIO nie przygotowała raportu przed końcem ub. r. (przepisy nie mówią, w jakim terminie RIO miało przygotować raport).

W komunikacie podkreślono, że raport RIO jest ciągle potrzebny, bowiem samorząd województwa również w tym roku planuje ubiegać się o pożyczkę z budżetu państwa. Zgodnie z informacją samorządu dochody z tegorocznego CIT-u nie wystarczą na pokrycie _ janosikowego _ i bieżących wydatków samorządu - m.in. na instytucje kultury, remonty dróg, szpitale.

Samorząd poinformował, że pożyczka pozwoli zbilansować ten rok. Ponieważ jest ona oprocentowana, do budżetu państwa Mazowsze będzie musiało zwrócić o 50 proc. więcej niż weźmie.

_ - Widać wyraźnie, że +janosikowe+ dużo kosztuje. Kosztuje nas, bo żeby je zapłacić, nie możemy inwestować, musimy drastycznie oszczędzać, a do tego musimy sięgać po kredyty. Nawet jeśli pożyczymy pieniądze z budżetu państwa, to koszt takiej pożyczki mocno nas obciąży. Gdybyśmy czekali na zajęcie kont przez komornika, doszłyby dodatkowe opłaty związane z egzekucją. Nawet to, że RIO przez parę miesięcy zajmowało się tworzeniem raportu - to też dodatkowy koszt, który wymusiło +janosikowe+ _ - zaznaczył cytowany w komunikacie skarbnik województwa mazowieckiego Marek Miesztalski.

W poniedziałek na konferencji prasowej marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik poinformował, że województwo zalega z zapłatą 170 mln zł zaległości w janosikowym za 2013 r. i w związku z tym w każdej chwili spodziewa się _ egzekutorów _ fiskusa.

Czytaj więcej w Money.pl
Komornik nie zajmie kont województwa Chodzi o kilkadziesiąt milionów złotych, które Urząd Marszałkowski powinien wpłacić do Ministerstwa Finansów jeszcze w zeszłym roku.
Mazowieckie chce się wykręcić z "janosikowego". Bo nie ma pieniędzy? - _ Fizycznie nie będzie z czego tych pieniędzy zapłacić _- powiedział Adam Struzik, marszałek województwa.
Windykacja u marszałka Mazowsza Resort finansów chce odzyskać 110 milionów złotych od urzędu Adama Struzika.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)