Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Janosikowe bulwersuje samorządowców. Biedni nie chcą zmian

0
Podziel się:

Prace nad projektem ograniczającym janosikowe będą kontynuowane.

Janosikowe bulwersuje samorządowców. Biedni nie chcą zmian
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bEJUpSUl

Zmiana ustawy spowodowałaby spadek wysokości subwencji, które bogate gminy płacą na rzecz biedniejszych z 2,4 mld zł do 1,2 mld zł w 2012 roku - tak wynika z wyliczeń Ministerstwa Finansów.

Prace nad komisyjnym projektem ograniczającym janosikowe będą kontynuowane. Sejmowe komisje finansów i samorządu nie zgodziły się w piątek na odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu, o co wnioskował poseł Jacek Bogucki z Solidarnej Polski.

Za odrzuceniem projektu zmian w ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego opowiedziało się 17 posłów komisji samorządu terytorialnego i polityki regionalnej oraz finansów publicznych, 37 było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu.

bEJUpSUn

Tzw. janosikowe to system subwencji, w ramach którego bogatsze samorządy przekazują część swoich dochodów biedniejszym. Zgłoszony przez komisję samorządu terytorialnego projekt przewiduje podniesienie progów, od których naliczane są określone wpłaty do budżetu państwa oraz obniża wielkość procentową naliczanych wpłat w każdej grupie samorządów: gmin, powiatów i województw. Zakłada, że janosikowe nie będzie mogło przekroczyć 30 proc. dochodów danej jednostki.

Bogucki argumentował, że nie rozwiązuje zasadniczego problemu samorządów, a jedynie ogranicza się do zmniejszenia janosikowego, co skutkowałoby mniejszymi subwencjami dla najbiedniejszych samorządów._ - To zagrażałoby nie tylko równowadze finansowej, ale w ogóle bytowi większości samorządów w Polsce, które korzystają z subwencji _ - mówił podczas posiedzenia komisji poseł.

Wiceminister finansów Hanna Majszczyk poinformowała, że nie widzi możliwości, aby budżet państwa mógł uczestniczyć w dodaniu takiej kwoty do obecnej wielkości subwencji. Jej zdaniem są jednak argumenty za wprowadzeniem zmian w systemie.

Podczas debaty nad projektem uczestnicy posiedzenia - posłowie i samorządowcy - zwracali uwagę, że z jednej strony janosikowe pozwala realizować zadania przez biedniejsze samorządy, ale z drugiej prowadzi do patologii i _ bezkrytycznie łupi _ najbogatsze.

bEJUpSUt

Odrzucając wniosek komisje zdecydowały jednocześnie, by projekt przesłać do nadzwyczajnej podkomisji. Będzie ona pracować także nad obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, który dotyczy tej samej materii.

Głównym założeniem projektu podpisanego przez 157 tys. osób jest zmniejszenie wysokości janosikowego o 20 proc. na wszystkich szczeblach samorządu. Proponuje się zastąpienie części subwencji nowym rodzajem dotacji, które byłyby rozdzielane w formie konkursów.

Projekt wprowadza współczynniki korygujące w górę liczbę mieszkańców dużych miast, przez co spadłby poziom przeciętnego dochodu na jednego ich mieszkańca i w związku z tym wymiar janosikowego.

Czytaj więcej o finansowej sytuacji samorządów
Bogaci oddadzą mniej biednym? Jest ustawa Posłowie PO, SLD i Ruchu Palikota popierają obywatelski projekt dotyczący zmiany sposobu naliczania "janosikowego".
Wojna o miliardy. Gminy zaskarżą rząd 80 samorządów z województwa lubuskiego zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego wszystkie przerzucone na nie przez rząd zadania własne.
bEJUpSUO
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)