Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jan Paweł II został postrzelony. 32 lata temu

0
Podziel się:

Rannego papieża przewieziono natychmiast do kliniki Gemelli i poddano kilkugodzinnej operacji.

Jan Paweł II został postrzelony. 32 lata temu
(Eric Draper/public domain)

32 lata temu świat obiegła szokująca informacja o zamachu na papieża Jana Pawła II. Dramat na placu świętego Piotra poruszył miliony ludzi.

13 maja 1981 roku o godzinie 17.17, podczas audiencji na Placu świętego Piotra, turecki zamachowiec Ali Agca strzelił do Ojca Świętego. Rannego papieża przewieziono natychmiast do kliniki Gemelli i poddano kilkugodzinnej operacji.

Na wieść o zamachu większość stacji radiowych i telewizyjnych na świecie przerwała program i informowała o stanie zdrowia papieża. Na wezwanie polskich biskupów, w całym kraju rozpoczęły się modlitwy i nocne czuwania w intencji Jana Pawła II. O godzinie 20:00 w Krakowie zabrzmiał Dzwon Zygmunta.

Kardynał Franciszek Macharski dowiedział się o zamachu, będąc poza Krakowem. Następnego dnia rano, w wypowiedzi dla Polskiego Radia, podkreślał, że jest poruszony postawą jedności i modlitwą Polaków.S zok, oburzenie, żal - takie były reakcje ludzi, którzy bez względu na poglądy, wyrażali solidarność z papieżem.

Biskup Herbert Bednorz, (zmarły w 1989 roku) ówczesny ordynariusz diecezji katowickiej, powiedział, że po zamachu na życie papieża Jana Pawła II, przyjdzie czas na refleksję i Ojciec Święty będzie jeszcze bardziej doceniany na całym świecie.

Po zamachu, kiedy życie Jana Pawła II było zagrożone, ludzie na całym świecie spontanicznie gromadzili się na modlitwie. Do Watykanu napływały wciąż nowe depesze od przywódców politycznych państw i Kościołów różnych wyznań.

Dziesięć dni po zamachu lekarze z kliniki Gemelli poinformowali, że życiu papieża nie zagraża już niebezpieczeństwo. Po trzech tygodniach Jan Paweł II wrócił do Watykanu, jednak nie odzyskał już dawnej kondycji.

W pierwszym publicznym przemówieniu po zamachu, papież przebaczył Ali Agcy.

Jan Paweł II przypisywał swoje ocalenie opiece Matki Boskiej Fatimskiej, strzały padły bowiem w rocznicę objawień fatimskich, 13 maja. W 2000 roku Watykan ujawnił, że częścią _ trzeciej tajemnicy fatimskiej _ był zamach na Ojca Świętego.

Ali Agca odbywał karę przez prawie 20 lat we włoskich więzieniach, po czym na prośbę papieża został ułaskawiony. W Turcji spędził w celi kolejne 5 lat, za inne przestępstwa.
Kulisy zamachu na papieża oraz motywy, którymi kierował się Agca, nie zostały dotychczas wyjaśnione. Istnieje wiele teorii na temat przyczyn zamachu.

Sam zamachowiec Mehmet Ali Agca podawał w czasie śledztwa wiele wzajemnie sprzecznych wersji. Jedną z nich był tak zwany _ ślad bułgarski _, sugerujący udział w spisku służb specjalnych Bułgarii działających na zlecenie władz ZSRR. Aresztowano nawet Bułgara Sergieja Antonowa, jednak po długim śledztwie i procesie został on uwolniony z braku dowodów.

W 1985 roku, w raporcie analitycznym amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej, uznano, że najbardziej prawdopodobne było zaangażowanie ZSRR w zlecenie i organizację zamachu. Nie było jednak solidnych dowodów na to, iż Rosjanie lub Bułgarzy brali udział w spisku.

Zdaniem sędziego Ferdinando Imposimato, który prowadził dochodzenie we Włoszech, za zamachem na papieża-Polaka stały władze Związku Radzieckiego. W 2006 roku komisja śledcza włoskiego parlamentu ustaliła, że rozkaz zabicia papieża wydał osobiście I sekretarz KC KPZR Leonid Breżniew, a zatwierdziło Biuro Polityczne partii.

Z kolei według Marco Ansaldo, watykanisty włoskiego dziennika _ La Repubblica _, za zamachem stała wyłącznie skrajnie prawicowa turecka organizacja terrorystyczna Szarych Wilków, której członkiem był Mehmet Ali Agca.

Czytaj więcej w Money.pl
Sprawdź, czego papież życzył dziś Polakom Papież Franciszek pamiętał o przypadającej dziś 2. rocznicy beatyfikacji Jan Pawła II. Mówił o tym w czasie audiencji generalnej do obecnych na niej Polaków.
W Wilnie powstanie kościół pw. bł. Jana Pawła II Decyzję o budowie kościoła podjął kardynał Audrys Juozas Baczkis, do niedawna metropolita wileński, który chce w ten sposób upamiętnić przypadającą we wrześniu tego roku 20. rocznicę wizyty papieża Jana Pawła II na Litwie.
prawo
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)