Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
afera mięsna
20.05.2013 14:18

Jakość mięsa w Polsce. Na nasze stoły mogła trafiac nawet padlina

Suwalska prokuratura rejonowa prowadzi także śledztwo w sprawie fałszowania dokumentacji związanej z ubojem krów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(SIPA/East News)

Prokuratura w Suwałkach prowadzi śledztwo w sprawie handlu chorymi i martwymi krowami, które trafiały do ubojni. Mięso z takich zwierząt sprzedawano m.in. na Litwę - poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Suwałkach Ryszard Tomkiewicz.

Suwalska prokuratura rejonowa prowadzi także śledztwo w sprawie fałszowania dokumentacji związanej z ubojem krów. Prokuratura zapowiedziała, że ze zgromadzonego materiału dowodowego wynika, że będą postawione zarzuty w tej sprawie, ale nie ujawnia szczegółów.

Jak poinformował Tomkiewicz, handlarze ogłaszali w prasie, że zakupią tanio bydło - chodziło o chore i martwe krowy, które rolnicy - zamiast utylizować - odsprzedawali za niewielkie pieniądze. Później trafiały one do trzech ubojni, dwóch na Suwalszczyźnie i jednej na Mazowszu.

Według śledczych krowy, które jeszcze żyły, były zabijane bez obecności i poświadczeń weterynarza. W jednej z ubojni na Suwalszczyźnie jej właściciele mieli w związku z tym fałszować dokumentację.

Prokuratura sprawdza przypadki handlu chorym bydłem z 2012 roku. Wówczas policja zatrzymała samochód, którym na Mazowsze było wiezionych kilkanaście chorych krów, kilka było martwych.

Prokuratura prowadzi także śledztwo dotyczące gospodarza z okolic Augustowa, który miał przetrzymywać zwierzęta w złych warunkach bytowych, a potem wycieńczone sprzedał handlarzom.

Według prokuratury na razie wiadomo o blisko 200 chorych lub padłych zwierzętach, których mięso trafiło na rynek - część do odbiorców na Litwie. Śledczy zajmą się także dokumentacją z poprzednich lat, by zbadać, czy wcześniej nie dochodziło do podobnych przypadków.

Czytaj więcej w Money.pl
Ekspert: konina to wartościowe mięso Mięso jest źródłem białka, a jego skład aminokwasowy jest dobrze zbilansowany z potrzebami fizjologicznymi człowieka.
Trzeba propagować polskie mięso Krajowa Wystawa Zwierząt Hodowlanych i towarzysząca jej Mięsna arena zakończy się jutro.
Naraża to polskie firmy na ogromne straty Minister rolnictwa zapewnia, że polska żywność jest bezpieczna. Stanisław Kalemba mówił, że Polska okazuje się być pozytywnie wyróżniającym się państwem.
Tagi: afera mięsna, suwałki, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz