Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Jak podróżować z psem, kotem i fretką, żeby nie zapłacić mandatu?

0
Podziel się

Zobacz, ile może kosztować niepoprawne przewożenie zwierzęcia w samochodzie.

Pies w samolocie - w kabinie czy w luku bagażowym?<br/>
Pies w samolocie - w kabinie czy w luku bagażowym?<br/> (Nando Esteva / Victor/EastNews)
bDTdZlsR

Jak jeździć ze zwierzakiem samochodem? Jak i po co wyrobić psu, kotu i tchórzofretce paszport? Przeczytaj ile zapłacisz za ich bilet w pociągu lub w samolocie, oraz co obejmuje ich ubezpieczenie.

Jedziesz z psem samochodem? Żeby był bezpieczny możesz kupić transporter lub klatkę. Za najmniejsze zapłacisz mniej niż 50 zł, za największe ponad 1000 zł. Rozmiar dobiera się tak, aby zwierzę mogło się swobodnie położyć. W za małym transporterze będzie się męczył, za duży nie będzie spełniał swojej roli – wystarczy gwałtowne hamowanie i zwierzak poobija się. Pamiętaj żeby unieruchomić klatkę, mocując ją pasami. Jeśli pies ma podróżować na siedzeniu, zamontuj pasy, aby w razie wypadku nie zrobił sobie lub któremuś z pasażerów krzywdy. Pasy dla psów i kotów przypina się do ludzkich pasów bezpieczeństwa. Jest to mały, metalowy zaczep, do którego mocuje się szelki psa lub kota, kosztuje około 10-20 zł.

Zwierzęta ,tak samo jak ludzie, mogą cierpieć na chorobę lokomocyjną. Mogą także odczuwać lęk przed podróżą. Jeżeli zauważysz niepokojące sygnały, skontaktuj się z weterynarzem lub zoopsychologiem.
Nie ma przepisów, które jednoznacznie określają jak powinno się przewozić zwierzę, ani jak dostosować do tego samochód. Nie znaczy to jednak, że możesz podróżować ze zwierzakiem w sposób zupełnie dowolny.

bDTdZlsT

- _ W przypadku rażącego naruszenia zasad bezpieczeństwa, policjant ma prawo ukarać kierowcę mandatem _- przestrzega podkomisarz Robert Kania z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji .

Co jest rażącym naruszeniem? To kwestia oceny policjanta. Jako przykład skrajnej nieodpowiedzialności ze strony właściciela zwierzęcia, Kania przywołuje sytuację, kiedy kierowca, w trakcie jazdy, trzymał dużego psa na kolanach i nie widział w swoim zachowaniu niczego, co mogłoby stanowić zagrożenie na drodze. Podkomisarz radzi, by odwołać się do zdrowego rozsądku.
- _ Z całą pewnością papuga latająca luzem po aucie jest podstawą do wydania mandatu _- dodaje. Trzeba pamiętać, że _ – W momencie uderzenia zwierzę działa jak pocisk _ .

Jeśli policjant uzna, że zwierzę zagraża bezpieczeństwu na drodze, może ukarać cię mandatem, od 25 do 500 zł. Masz prawo do odmówienia przyjęcia mandatu. Sprawa zostanie przekazana do sądu, który rozstrzygnie czy doszło do zagrożenia bezpieczeństwa, czy nie. Jeśli sąd uzna, że policjant miał podstawy do ukarania mandatem, może nałożyć znacznie surowszą karę - aż do 5000 zł.

bDTdZlsZ

Zwierzak, który jeździ koleją

W pociągu możesz bezpłatnie, w ramach bagażu podręcznego, przewozić małe zwierzęta, również psy, jeżeli nie są uciążliwe dla współpasażerów. Zwierzę, w trakcie jazdy, powinno być umieszczone w transporterze, klatce, torbie lub koszu. Większemu psu trzeba kupić bilet, a w trakcie podróży trzeba trzymać go na smyczy i w kagańcu. Należy mieć ze sobą książeczkę zdrowia psa z aktualnym szczepieniem przeciw wściekliźnie. Dokumenty będą sprawdzane przez konduktora. Pamiętaj, że psa pociągiem może przewozić tylko osoba pełnoletnia. Jeden pasażer może jechać tylko z jednym psem.

W pociągu z przedziałami, współpasażerowie muszą zgodzić się na podróż zwierzęcia. Jeśli się nie zgodzą , konduktor powinien wskazać ci inne miejsce, nie wykluczając korytarza, a nawet przedsionka. Jeśli to niemożliwe, opuścisz pociąg na najbliższej stacji, z możliwością otrzymania zwrotu kosztów biletu. W przypadku pociągów bezprzedziałowych, zgoda ta nie jest wymagana. Pamiętaj jednak o tym, że zwierzęta nie mogą przebywać w wagonie gastronomicznym, na miejscach do siedzenia oraz na łóżkach. Z psem możesz jechać pierwszą i drugą klasą, a także w wagonach sypialnych oraz z miejscami do leżenia (pod warunkiem, że wykupisz wszystkie miejsca w przedziale).

W pociągach Intercity oraz Przewozów Regionalnych zasady są takie same. Małe zwierzęta, takie jak koty, tchórzofretki, psy jada bezpłatnie w ramach bagażu podręcznego. Różnią się jedynie ceny biletów dla psów. Opłata za przewóz psa jest stała, niezależna od długości trasy. W pociągach Intercity (także TLK) wynosi 15,20 zł, w pociągach REGIO, interRegio i REGIOekspres zapłacisz 4,50 zł. Tak samo sytuacja wygląda w Kolejach Wielkopolskich i Dolnośląskich. W Kolejach Śląskich bilet dla psa kosztuje 2 zł. W Kolejach Mazowieckich przewóz psa jest nieodpłatny.

bDTdZlta

Podróż samolotem

W większości linii lotniczych mniejsze koty i psy (z reguły do 8 kg wraz z transporterem) mogą lecieć z właścicielem na pokładzie. Jeżeli masz większe zwierzę, trafi ono pod podkład, do luku bagażowego. Rozmiary i rodzaje klatek i transporterów są dokładnie określone przez linie lotnicze. Muszą posiadać certyfikat. Zwierzę ma mieć dostęp do wody. Dno transportera należy wyłóż chłonną matą.

Na pokładach samolotów pasażerskich LOT mogą podróżować koty, psy i tchórzofretki. Inne zwierzęta mogą latać wyłącznie lotami cargo. Ale na przykład Lufthansa wpuszcza do samolotów tylko psy i koty. Warto zapytać o to przed kupieniem biletu, niektórzy przewoźnicy , jak Ryanair, Wizz Air, easy Jet nie zezwalają na przewożenie zwierząt (z wyjątkiem psów przewodników).

- _ Liczba zwierzaków na pokładzie podczas jednego rejsu jest ograniczona, więc 48 godzin przed wylotem należy zgłosić chęć podróżowania z pupilem _ – radzi Julia Skrzypczak z LOT . Aby dostać się na pokład, w trakcie odprawy, trzeba będzie pokazać dowód szczepienia przeciwko wściekliźnie oraz zaświadczenie od weterynarza. Jeden pasażer może przewozić tylko jednego ulubieńca. Wyjątek stanowią zwierzęta pochodzące z jednego miotu, które nie skończyły 6 miesięcy. W takim wypadku możesz zabrać ze sobą dwójkę takich zwierząt.

bDTdZltb

Przed wjazdem do Portugali psa z obciętym ogonem i/lub uszami (lub innymi amputowanymi częściami ciała) należy mieć ze sobą zaświadczenie potwierdzające, że zabieg wykonany był z przyczyn zdrowotnych a nie estetycznych.
Aby podróżować za granicę, ale w obrębie Unii Europejskiej będziesz potrzebować paszportu dla zwierzęcia domowego, z aktualnym szczepieniem przeciwko wściekliźnie. Dodatkowo do Wielkiej Brytanii, wymagane jest zaświadczenie o odrobaczeniu oraz ochronie przeciw kleszczom - obroża nie jest honorowana (środki powinny być podane od 24 do 48 godzin przed wylotem). Żeby wyjechać do krajów spoza UE musisz mieć certyfikat zdrowia, który wydaje powiatowy lekarz weterynarii. Do Wielkiej Brytanii zwierzęta mogą podróżować wyłącznie lotami cargo, wynika to z brytyjskiego prawodawstwa.

Ceny przelotu zwierząt różnią się w zależności od ich wielkości oraz rodzaju trasy. Przykładowo w Lufthansie za zwierzaka podróżującego na pokładzie, w lotach na terytorium Niemiec zapłacisz 35 euro, rejs po Europie kosztuje 50 euro, a międzykontynentalny 70 euro. Dla porównania, w LOT opłata za podróż po Polsce, w kabinie pasażerskiej wynosi 50 złotych (plus 8% VAT), za rejsy po Europie i na Bliski Wschód 50 euro, a do USA, Kanady i Chin 70 euro. Ceny przelotów zwierząt w luku bagażowym zależą od wielkości klatki. LOT i Lufthansa dzielą klatki na małe i duże. Koszt przelotu małej klatki (do 15 kg) w LOT na terytorium Polski to 90 zł, na obszarze Europy i Bliskiego Wschodu 100 euro, a to USA, Kanady i Chin 150 Euro, dla klatki dużej (powyżej 15 kg) wartości te przedstawiają się następująco: 170 zł, 200 i 300 euro. Do cen tych dolicz jeszcze opłatę serwisową jeśli odlot następuje z polskiego portu. W rejsach krajowych jest to 47zł, międzynarodowych 65zł, a międzykontynentalnych 70zł.

Przepisy unijne określają jak przewozić psy, koty i fretki. Jeśli chodzi o inne zwierzęta, obowiązują przepisy krajowe.
Pamiętaj, że odpowiedzialność za zwierzę ponosi jego właściciel. Przykre sytuacje, jak pogryzienia zdarzają się niezwykle rzadko, dlatego że całą podróż zwierzak powinien spędzać w transporterze i nie ma możliwości kontaktu ze współpasażerami. Jeżeli podróżny jest uczulony na zwierzęta lub nie chce koło nich podróżować, powinien zgłosić to przed lotem, kupując bilet. Zgoda współpasażerów na obecność zwierząt nie jest konieczna.

Potrzebne dokumenty

W trakcie podróży po Polsce trzeba mieć przy sobie książeczkę zdrowia psa z aktualnym, corocznym szczepieniem przeciwko wściekliźnie. W przypadku podróży zagranicznej, po krajach Unii, psy, koty oraz tchórzofretki muszą mieć paszport. Wynika to z unijnego rozporządzenia, które weszło w życie 1 października 2004 r. Dokument wydaje uprawniony lekarz weterynarii (lista znajduje się na stronie Izby Lekarsko- Weterynaryjnej). Wyrobienie go kosztuje 51 zł, ale żeby uzyskać dokument, zwierzę musi być oznakowane i zaszczepione przeciwko wściekliźnie.

bDTdZltc

Paszport dla zwierząt obowiązuje na terytorium UE, a także w: Andorze, Islandii, Liechtensteinie, Monako, Szwajcarii oraz Watykanie.
Od 2011 roku jedynym honorowanym sposobem identyfikacji zwierzęcia w UE jest mikroczip. Do tej pory wydano w Polsce ponad 400 tys. paszportów dla zwierząt domowych, głównie dla psów. Rocznie wydawanych jest około 30 tys. dokumentów. Paszport ważny jest dożywotnio. Można (ale nie trzeba) wkleić w nim zdjęcie pupila.

- _ Trudno zauważyć związek między liczbą wydawanych paszportów, a sezonem wakacyjnym bo najwięcej druków wydano w styczniu i kwietniu .-odpowiednio 6700 i 6800, w czerwcu 5900, a w pozostałych miesiącach poniżej 3 000 _- przyznaje Marek Mastalerek, dyrektor Biura Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej.

Poza granicami Unii musisz mieć ze sobą wspomniany już certyfikat. Weterynarz udzieli także informacji o konieczności wykonania dodatkowych badań, jeżeli kraj do którego jedziesz tego wymaga. Możesz zapytać go, też o inne, szczegółowe przepisy.

Przykładowo, Polska na liście Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt widnieje jako kraj zagrożony wścieklizną. Planując wakacje w kraju wolnym od wścieklizny (na przykład w Australii) musisz liczyć się z tym, że czworonóg zostanie poddany kwarantannie na twój koszt, która może trwać minimum 10 dni. Dzienny koszt zakwaterowania psa lub kota na kwarantannie to 149 dolarów. Do tego dodać trzeba opłatę za otwarcie kwarantanny (15 dolarów), badanie lekarskie (4 razy 40 dolarów, czyli 160 dolarów ) , potwierdzenie dokumentów (40 dolarów).

Przezorny zawsze ubezpieczony

Jeżeli twój zwierzak spowoduje szkody w wakacyjnym apartamencie, albo kogoś ugryzie to ty poniesiesz za niego odpowiedzialność. Jako właściciel zwierzęcia jesteś zobowiązany do naprawienia szkód. Można się przed taką sytuacją ubezpieczyć. Za granicą tego typu świadczenia są bardzo popularne - przodują USA, a w Europie Wielka Brytania i Szwecja. Również w Polsce coraz więcej firm oferuje takie polisy. Możesz ubezpieczyć psy, koty oraz konie. Zakres usługi omawiany jest indywidualnie, a wysokość uzależniona jest od składki.

Na Łotwie zabronione jest hodowanie oraz przywożenie zwierząt jadowitych i drapieżnych, a także ssaków naczelnych, ssaków morskich oraz zwierząt wymagających karmienia żywymi ssakami ciepłokrwistymi.
Marcin Tarczyński, analityk z Polskiej Izby Ubezpieczeń, wyróżnia trzy typy takich świadczeń: na leczenie, assistance oraz OC: - _ Jeśli chodzi o ubezpieczenie zwierząt domowych związane z leczeniem pupila, wizytami u weterynarza to jest to oferta, której popularność, miejmy nadzieję, będzie dopiero rosła. Decydując się na taką usługę warto zwrócić uwagę, do jakiej kwoty ubezpieczyciel będzie odpowiadał za leczenie zwierzęcia, czy mamy jakiś limit wizyt u weterynarza i jeśli tak to jaki _ - radzi Tarczyński.

Ochrona Assistance przewiduje na przykład opiekę nad zwierzęciem, gdy będziesz w szpitalu - _ Tego typu usługi są dołączane często do ubezpieczenia mieszkania i choćby z tej przyczyny są popularniejsze _- tłumaczy Tarczyński - _ Polega ono to na tym, że ubezpieczyciel wypłaca poszkodowanemu świadczenie w momencie, gdy szkodę spowoduje nasz pupil. Dzięki temu nie musimy pokrywać takiej szkody z własnej kieszeni. OC w życiu prywatnym jest dołączane także do świadczeń turystycznych i taka ochrona działa też przy okazji wyjazdu zagranicznego. Również bardzo często dołączane jest albo do standardowego ubezpieczenia mieszkania albo do OC w życiu prywatnym - _ tłumaczy analityk.

Czytaj więcej w Money.pl
Pies w roli świadka. Poniesie obrączki i nie tylko Wedding dog sitter zajmie się psem podczas ceremonii ślubnej, ale nie pozwoli pomalować mu paznokci.
Luksusowy hotel otworzył się na czworonogi Przeznaczone dla czworonogów i ich właścicieli pokoje kosztują zaledwie 35 euro więcej niż zwykłe, których cena za noc waha się od 400 do nawet 5000 euro.
bDTdZltu
giełda
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)