Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Jak karać kiboli? Będzie wojna!

0
Podziel się:

Dziś ma dojść do spotkania premiera, ministra sprawiedliwości, ministra spraw wewnętrznych i przedstawiciela Prokuratora Generalnego.

Jak karać kiboli? Będzie wojna!
(PAP/Bartłomiej Zborowski)

Rząd wypowiada walkę stadionowym chuliganom. Dziś ma dojść do spotkania premiera, ministra sprawiedliwości, ministra spraw wewnętrznych i przedstawiciela Prokuratora Generalnego.

Będzie poświęcone walce z pseudokibicami. To odpowiedź na niedawne "wyczyny" kiboli w Gdyni, podwarszawskich Łomiankach, czy na stadionie Lecha w Poznaniu. - _ Będziemy wspólnie zastanawiali się, jakie kroki podjąć, aby walka z bandytyzmem była skuteczniejsza niż do tej pory _ - powiedział Donald Tusk.

_ - Będziemy starali się wpłynąć zarówno na policję, jak i prokuraturę i, w ramach naszych możliwości, na sądy, aby przede wszystkim surowo i możliwie natychmiast karać tych, którzy używają przemocy _ - zapowiedział. Zdaniem szefa rządu przepisy w Polsce umożliwiają _ nawet za zwykłe uczestnictwo w bójce osadzenie na wieloletni wyrok więzienia _. _ Będziemy szukali sposobów, jeśli będzie trzeba, także szybkiej zmiany prawa, na pewno szybkiej zmiany procedur, aby osoby przyłapane na udziale w bójce, na stosowaniu przemocy wobec innej osoby, lądowały w więzieniu _ - powiedział Tusk.

Podkreślił, że skuteczne zwalczanie agresji w przestrzeni publicznej wymaga niekiedy brutalnych metod. Apelował o akceptację dla stanowczości policji. _ Także policja otrzyma jednoznaczne instrukcje, jeśli chodzi o stosowanie przemocy wobec bandytów wtedy, kiedy sytuacja będzie tego wymagała. W Polsce używać przemocy będą mogli wyłącznie policjanci wobec bandytów. Żadna inna przemoc nie będzie tolerowana _ - powiedział Tusk.

Jak powiedział premier, _ na stadionach trzeba walczyć metodami skutecznymi, co czasami oznacza metody brutalne _. _ Kiedy policja używa metod twardych, czyli przymusu bezpośredniego, powinno to być także chronione w oczach opinii publicznej i akceptowane wtedy, kiedy jest to niezbędne _ - dodał.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/34/241186.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wywiady/artykul/kibice;to;patriotyczni;mlodzi;ludzie,16,0,1365520.html) *Kibice to patriotyczni, młodzi ludzie * Poseł PiS wzywa jednocześnie, do surowego karania stadionowych chuliganów.

Zapowiedział, że zwróci się do mediów i polityków o wsparcie dla tworzenia _ atmosfery akceptacji dla działań policji także wtedy, kiedy te działania będą bardzo zdecydowane i brutalne _. _ My i tak będziemy to robić, ale będziemy skuteczniejsi, jeśli uzyskamy pomoc od mediów i innych instytucji _ - podkreślił Tusk.

Zaapelował, żeby nie usprawiedliwiać tych, którzy bezkarnie biją i nie przypisywać im pobudek patriotycznych. Podkreślił, że _ to jest naprawdę narodowy interes, interes publiczny - wyeliminowanie bandytyzmu z przestrzeni publicznej w Polsce _.

Były minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski uważa, że policja powinna bardziej zdecydowanie angażować się w zapewnienie bezpieczeństwa wokół imprez sportowych. Jego zdaniem weekendowe zajścia to skandal i policja powinna w bardziej zdecydowany sposób reagować na chuliańskie wybryki. Powinna też według niego w mniejszym stopniu sugerować się opiniami klubów piłkarskich, które często nie chcą interwencji.

Zbigniew Ćwiąkalski dodaje, że sądy powinny być bardziej surowe wobec stadionowych przestępców. _ Koniec z tolerancją dla tego typu bandytów stadionowych _ - powiedział były minister. Zauważył, że kolejne kary w zawieszeniu niczego nie uczą. Według profesora przepisy są wystarczające, a jedynie sędziowie powinni karać surowiej.

Ćwiąkalski dodaje, że należy też sprawdzić jakość monitoringów miejskich. W wielu przypadkach okazuje się, że zapis z kamer nie pozwala na skuteczną identyfikację chuliganów.

Czytaj więcej w Money.pl
Policja zabezpieczała 1634 mecze w 2012 roku Z informacji Komendy Głównej Policji wynika, że pomiędzy kibicami dochodzi do zaplanowanych bójek, czyli tzw. ustawek.
KGP zleciła kontrolę w komendzie w Gdańsku Kontrola ma związek z bójką kibiców Ruchu Chorzów i obywateli Meksyku, do której doszło wczoraj na gdyńskiej plaży.
Były minister krytykuje policję Jego zdaniem weekendowe zajścia to skandal i policja powinna w bardziej zdecydowany sposób reagować na chuligańskie wybryki.
kraj
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)