Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Paweł Szygulski
|

Jak i gdzie można złożyć protest wyborczy?

0
Podziel się:

Mamy 14 dni na zgłoszenie protestu wyborczego. W razie poważnego zafałszowania wyniku głosowanie będzie powtórzone.

Jak i gdzie można złożyć protest wyborczy?
(PAP/Darek Delmanowicz)

Jeżeli podczas głosowania zauważyliśmy jakieś nieprawidłowości, powinniśmy złożyć protest wyborczy. W przypadku wyborów samorządowych kierujemy go do sądu okręgowego. Jeśli sąd uzna, że wynik wyborów został poważnie wypaczony, głosowanie zostanie powtórzone.

Na złożenie protestu mamy 14 dni od daty wyborów. Możemy go złożyć, gdy doszło do naruszenia przepisów ordynacji wyborczej, np. zakłócenia ciszy wyborczej, a także gdy stwierdziliśmy popełnienie przestępstwa przeciwko wyborom. Może nim być np. zmuszanie do głosowania, naruszanie jego tajności czy korupcja wyborcza.

Protest wnosimy do właściwego sądu okręgowego. Ten rozpatruje go wciągu 30 dni od końca terminu na składanie protestów. W przypadku gdy chodzi o przestępstwo przeciwko wyborom do rady lub o naruszenie ordynacji w sprawie wyników, może go wnieść każdy wyborca mieszkający na obszarze działania danej rady, bez względu na okręg, do którego należy. Jeżeli jednak sprawa dotyczy ważności wyboru radnego w danym okręgu, musimy w dniu głosowania znajdować się w spisie wyborców tego okręgu.

Zarzuty powinniśmy poprzeć dowodami. Z tym, że nawet jeśli sąd przyzna nam rację, nie znaczy to, że automatycznie zostają unieważnione wybory. Taka sytuacja jest możliwa tylko wtedy, gdy sąd uzna, że dane zdarzenie miało istotny wpływ na wynik wyborów, np. dzięki niemu wygrał inny kandydat.

Na orzeczenie sądu okręgowego możemy wnieść zażalenie do Sądu Apelacyjnego. Mamy na to 7 dni od daty doręczenia wyroku, a Sąd Apelacyjny musi rozpatrzyć sprawę w trakcie 30 dni. Od jego orzeczenia nie przysługuje już żadne odwołanie. W razie gdyby wybory zostały unieważnione, wojewoda zarządza ich ponowne przeprowadzenie w terminie 7 dni od zakończenia postępowania sądowego. Nowe mandaty wygasają z dniem podania zarządzenia wojewody do wiadomości publicznej.

Ponowne wybory przeprowadzają te same komisje na podstawie tych samych spisów wyborców co poprzednio. Nowe komisje zostaną powołane tylko w sytuacji, gdy to właśnie komisja popełniła wykroczenie przeciwko ordynacji, ustalaniu wyniku głosowania lub gdy były nieprawidłowości w spisach wyborców.

Powyższe regulacje dotyczą zarówno wyborów do rad gmin, powiatów i sejmików, jak i wyborów wójta, burmistrza i prezydenta miasta.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)