Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wybory
09.06.2010 13:13

Jak głosować poza miejscem zamieszkania?

Do jutra można dopisać się do spisów wyborców.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Radomil/CC/Wikipedia)

Osoby, które zamierzają głosować poza miejscem zameldowania, do jutra (10 czerwca) mają czas, by dopisać się do spisów wyborców w miejscowości, w której obecnie zamieszkują.

Jeżeli przyszli wyborcy nie zdążą się dopisać, mają możliwość do 18 czerwca pobrania z rodzinnego miasta zaświadczenia o głosowaniu poza miejscem zamieszkania.

Jak wyjaśnia Marek Solon-Lipiński z akcji _ Masz głos, masz wybór _ Fundacji Batorego, dopisanie się do spisu wyborców jest bardzo proste.

Marek Solon-Lipiński podkreśla, że urząd danej gminy bądź dzielnicy miasta nie może odmówić dopisania do spisu wyborców, nawet jeśli dana osoba nie jest zameldowana na pobyt czasowy.

Druga możliwość zagłosowania w wyborach prezydenckich to pobranie z rodzinnego miasta zaświadczenia o głosowaniu poza miejscem zamieszkania.

Upoważnienie nie musi być oryginałem. Wystarczy wysłać faks do członka rodziny, który pójdzie z nim do danego urzędu. Natomiast, jeżeli wyborca zgubi takie zaświadczenie, to nie będzie mógł zagłosować.

Marek Solon-Lipiński podkreśla, że osoby stale mieszkające za granicą, również będą mogły bez problemu zagłosować.

Za granicą są 253 punkty wyborcze. Lista dostępna jest na stronie internetowej ministerstwa spraw zagranicznych - www.msz.gov.pl.

Tagi: wybory, wiadmomości, wiadomości, gospodarka, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz