Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Jaceniuk obiecuje zmiany w kierunku decentralizacji

0
Podziel się:

- Utworzyliśmy w rządzie specjalne stanowisko wicepremiera, którego głównym zadaniem jest decentralizacja władzy - mówił premier Ukrainy.

Jaceniuk obiecuje zmiany w kierunku decentralizacji

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk powiedział w apelu do wschodnich regionów kraju, że wszelkie zmiany w stronę decentralizacji władzy i rozszerzenia kompetencji regionów, ale przy zachowaniu jedności Ukrainy, znajdą się w projekcie nowej konstytucji.

_ - Utworzyliśmy w rządzie specjalne stanowisko wicepremiera, którego głównym zadaniem jest decentralizacja władzy. Jest to szeroka reforma przy zachowaniu jedności i unitarności Ukrainy. Przekazuje ona na szczebel lokalny - do obwodów (województw), miast i rejonów (powiatów) jak najszerszy zakres kompetencji i środków finansowych niezbędnych do rozwoju regionów _ - oświadczył Jaceniuk w apelu do mieszkańców południowych i wschodnich obwodów Ukrainy.

Wskazał, że w pierwszym rzędzie zmiany obejmą sferę ochrony zdrowia i usług komunalnych, pojawi się także miejska milicja. _ W sprawach edukacji, kultury, historii i jej bohaterów będzie uwzględniona lokalna specyfika _ - zapewnił premier.

Szef rządu zaznaczył, że na Ukrainie przywrócono system parlamentarno-prezydencki. Ta forma rządów _ da możliwość uzgodnienia interesów wszystkich regionów, a nie narzucania jednym regionom woli innych _. Dodał, że w 2015 roku odbędą się wybory merów miast i lokalnych rad _ o już rozszerzonych kompetencjach _. Rady te wyłonią lokalne komitety wykonawcze, które _ będą rządzić regionami zamiast ludzi wyznaczonych przez Kijów _ - zapowiedział Jaceniuk.

_ Wszystkie zmiany związane z decentralizacja władzy będą odzwierciedlone w nowej konstytucji, powinniśmy ją pisać razem _ - zaapelował premier.

Rosja w poniedziałek przedłożyła USA i UE swój plan w sprawie Ukrainy zakładający faktyczną decentralizację tego kraju. Zdaniem MSZ Rosji, które jest autorem planu, w nowej konstytucji Ukrainy powinien znaleźć się zapis o nadaniu rosyjskiemu statusu drugiego języka państwowego.

Rosja chce stworzenia tzw. grupy poparcia - jej składu nie wyjaśniono - która miałaby wezwać Kijów do nadania szerokich uprawnień regionom kraju oraz do zachowania przez Ukrainę neutralności militarnej i politycznej.

Władze ukraińskie oświadczyły, że te propozycje są dla nich nie do przyjęcia.

Czytaj więcej w Money.pl
Premier Kanady spotka się z Jaceniukiem Kanada pozostaje zjednoczona ze swoimi sojusznikami w uznaniu rządu ukraińskiego i we wspieraniu suwerenności terytorium ukraińskiego - napisał premier Kanady na Twitterze.
Ukraina podpisze umowę z Unią w marcu Polityczna część umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z Unią Europejską zostanie podpisana 21 marca 2014 roku.
Ukraina czeka na błyskawiczną pomoc z Unii Premier Arsenij Jaceniuk otwierając posiedzenie rządu. Po raz kolejny wezwał też Rosję do wycofania wojsk z Ukrainy.
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)