Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Izrael wsadził wielkiego muftiego Jerozolimy. Co teraz?

0
Podziel się:

Zatrzymanie muftiego zbiegło się z obchodami w Izraelu Dnia Jerozolimy upamiętniającego zwycięstwo w wojnie sześciodniowej.

Izrael wsadził wielkiego muftiego Jerozolimy. Co teraz?
(Vadim Lavrusik/CC/Flickr)
bETMNqcB

Izraelska policja zwolniła wielkiego muftiego Jerozolimy po kilkugodzinnym przesłuchaniu w związku z incydentem, do którego doszło dzień wcześniej na Wzgórzu Świątynnym w tym mieście - poinformował rzecznik policji.

Mufti Mohammad Hussejn, zwierzchnik tamtejszych wyznawców islamu, przed południem został wyprowadzony przez policjantów z domu i doprowadzony na posterunek policji. Przesłuchanie dotyczyło wydarzeń z wtorku, kiedy to na Wzgórzu Świątynnym obrzucono grupę Żydów krzesłami i innymi przedmiotami - poinformował policyjny rzecznik Micky Rosenfeld.

Dodał, że niepokoje rozpoczęły się od zatrzymania przez policję Araba, który odmówił pokazania karty identyfikacyjnej. Doszło do przepychanek.

bETMNqcD

Palestyński prezydent Mahmud Abbas potępił w komunikacie zatrzymanie muftiego przez _ okupacyjne władze izraelskie _. _ Prezydent zażądał od izraelskiego rządu natychmiastowego uwolnienia muftiego, oceniając, że jego zatrzymanie oznacza rażące naruszenie swobody wyzwania _ - napisano w komunikacie.

Na znak protestu przeciw zatrzymaniu duchownego parlament Jordanii zaapelował o wydalenie izraelskiego ambasadora w tym kraju; jest to jednak - jak zauważa agencja AP - apel czysto symboliczny.

Zatrzymanie muftiego zbiegło się z obchodami w Izraelu Dnia Jerozolimy upamiętniającego zwycięstwo w wojnie sześciodniowej i ustanowienie izraelskiej kontroli nad Starym Miastem w czerwcu 1967 roku.

Na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie znajduje się zespół najważniejszych muzułmańskich sanktuariów: Kopuła na Skale i meczet Al-Aksa, stanowiący trzecie po Mekce i Medynie najświętsze miejsce islamu. Palestyńczycy uważają, że wizyty Żydów w tym miejscu stanowią prowokację.

bETMNqcJ
Czytaj więcej w Money.pl
Katar ma pomysł na powstrzymanie Żydów Emir Kataru zaproponował utworzenie funduszu w wysokości miliarda dolarów, na budowę stolicy niepodległej Palestyny.
Najbardziej skłócone miasto Nienawiść, żołnierze i zamachy terrorystyczne. w świętym miejscu. To tu spotykają się trzy religie - w Jerozolimie.
Flagi opuszczone do połowy masztów. Powód? W Izraelu rozpoczął się Dzień Pamięci o Ofiarach i Bohaterach Holokaustu - Jom HaSzoah. Dwudniowe obchody skupią się na powstaniu w getcie warszawskim w związku z 70. rocznicą jego wybuchu, przypadającą w tym roku.
bETMNqde
prawo
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)