Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Izrael redukuje personel dyplomatyczny w Turcji

0
Podziel się:

Stosunki turecko-izraelskie uległy poważnemu pogorszeniu w związku ze sprawą "Mavi Marmara".

Premier Turcji Recep Erdogan
Premier Turcji Recep Erdogan (Polaris/East News)
bEKfMRcR

W reakcji na gwałtowne antyizraelskie demonstracje w Ankarze i w Stambule Izrael postanowił zredukować swój personel dyplomatyczny w Turcji - zakomunikował rzecznik ambasady Izraela w stolicy Turcji.

Do demonstracji pod przed siedzibami ambasady Izraela w Ankarze i konsulatu generalnego w Stambule doszło w czwartek i piątek rano na wezwanie organizacji islamistycznych. Policja turecka interweniowała z użyciem gazu łzawiącego i armatek wodnych.

_ - Wskutek antyizraelskich demonstracji postanowiliśmy zredukować personel dyplomatyczny w Turcji _ - oświadczył izraelski rzecznik.

bEKfMRcT

Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział wczoraj, jeszcze przed rozpoczęciem ofensywy lądowej wojsk izraelskich w Strefie Gazy, że jej bombardowanie przez lotnictwo izraelskie jest _ próbą dokonania systematycznego ludobójstwa _ Palestyńczyków.

Stosunki turecko-izraelskie uległy poważnemu pogorszeniu w związku ze sprawą _ Mavi Marmara _ tureckiego statku o tej nazwie, który płynął w maju 2010 roku na czele międzynarodowej flotylli z pomocą humanitarna dla Strefy Gazy. W toku ataku izraelskich komandosów na ten statek zginęło dziesięciu obywateli tureckich.

W rezultacie zaostrzenia stosunków turecko-izraelskich po tym incydencie Ankara wydaliła w 2011 r. izraelskiego ambasadora.

Po tych wydarzeniach izraelski personel dyplomatyczny w Turcji został poważnie zredukowany.

bEKfMRcZ

Turcja była niegdyś ważnym strategicznym partnerem Izraela w regionie, ale w ostatnich latach Erdogan coraz ostrzej potępia postępowanie władz izraelskich wobec Palestyńczyków w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu Jordanu.

Czytaj więcej w Money.pl
Nie wypłacą 20 mln dolarów odszkodowania? Premier Izraela niespodziewanie wycofał się z oferty wypłaty 20 mln dolarów odszkodowania rodzinom ofiar izraelskiego ataku na turecki statek z pomocą dla Strefy Gazy w 2010 r.
To Izrael stoi za obaleniem prezydenta Egiptu? Tak uważa premier Turcji Recep Tayyip Erdogan, a przywódca koalicyjnej partii w izraelskim gabinecie Awigdor Lieberman, ostro mu odpowiada: to retoryka Goebbelsa.
Izrael wini Hamas. "Wyczerpaliśmy wszystkie opcje. Sytuacja nie do zniesienia" Międzynarodowa krytyka jest nieunikniona - mówi Benjamin Netanjahu.
bEKfMRdu
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)