Notowania

izrael
29.04.2014 07:53

Izrael państwem apartheidu? Kerry się tłumaczy

Szef amerykańskiej dyplomacji John Kerry stanowczo zaprzeczył wczoraj, jakoby określił Izrael mianem państwa apartheidu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/Fotolink/East News)

Szef amerykańskiej dyplomacji John Kerry stanowczo zaprzeczył wczoraj, jakoby określił Izrael mianem _ państwa apartheidu _.

_ Nie sądzę, abym kiedykolwiek publicznie, czy prywatnie powiedział, że Izrael jest państwem apartheidu, czy też zamierza się nim stać _ - podkreślił Kerry w swym oświadczeniu.

Kerry miał powiedzieć w piątek podczas zamkniętego spotkania z wysokimi rangą urzędnikami państwowymi i ekspertami z USA, krajów Europy Zachodniej, Rosji i Japonii, gdy rozmawiano o braku postępów w negocjacjach pokojowych, że jeśli Izrael nie doprowadzi wkrótce do porozumienia pokojowego z Palestyńczykami, to może przekształcić się w państwo apartheidu.

O przebiegu spotkania poinformowała w poniedziałek AFP, powołując się niedzielny artykuł amerykańskiego portalu _ Daily Beast _.

_ Nie urodziłem się wczoraj, aby nie wiedzieć, że słowa mogą być źle zrozumiane, nawet w sposób niezamierzony, i jeśli mógłbym cofnąć taśmę, wybrałbym inne słowo _ - podkreślił minister.

Również Departament Stanu oświadczył, że minister _ nigdy nie nazwał Izraela państwem apartheidu _. Resort nie zaprzeczył jednak, że Kerry użył słowa opisującego system segregacji społecznej, funkcjonujący w latach 1948-1994 w Republice Południowej Afryki.

Słowa Kerry'ego wywołały ostrą krytykę w kraju i zagranicą. Republikański senator z Teksasu Edward Cruz wezwał ministra do dymisji, a wpływowy Republikanin z Arizony John McCain domagał się przeprosin. Izraelski minister transportu Israel Kac potępił słowa sekretarza stanu USA: _ Kerry, wstydź się. Są słowa, których nie można używać! _.

Czytaj więcej w Money.pl
ONZ oskarża Izrael o stosowanie apartheidu Specjalny sprawozdawca ONZ twierdzi, że Izrael stosuje systematyczną dyskryminację na podstawie kryteriów etnicznych.
Kerry chce pokoju na Bliskim Wschodzie Zdaniem Palestyny negocjowany ramowy układ wciąż faworyzuje Izrael.
Izrael ustąpił. Uwalnia kolejnych więźniów Grupa 26 arabskich więźniów wyszła w nocy na wolność. Amnestia to część planu ustępstw poczynionych przez Izrael w ramach negocjacji pokojowych.
Tagi: izrael, john kerry, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz