Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Izrael ogłosił budowę prawie 1500 mieszkań

Minister budownictwa Uri Ariel ogłosił przetarg na budowę osiedli na Zachodnim Brzegu Jordanu i w Jerozolimie Wschodniej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/Fotolink/East News)

Izraelski minister budownictwa mieszkaniowego i ogólnego Uri Ariel ogłosił w nocy przetarg na budowę ponad tysiąca nowych mieszkań na Zachodnim Brzegu Jordanu i 400 w Jerozolimie Wschodniej - poinformowały izraelskie media.

_ - Cieszę się z decyzji udzielenia właściwej odpowiedzi terrorystycznemu rządowi palestyńskiemu. Izrael ma prawo i obowiązek budowania na całym terytorium swojego kraju _ - powiedział minister z ortodoksyjnej, prawicowej partii Żydowski Dom (HBHJ) cytowany na stronie internetowej dziennika _ Haarec _.

Przetarg ogłoszono w reakcji na powstanie nowego palestyńskiego rządu jedności, stworzonego na podstawie umowy między umiarkowanym Fatahem prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa a radykalnym Hamasem, uważanym przez Zachód za organizację terrorystyczną.

Przetarg dotyczy 223 nowych mieszkań w Efracie, 484 w Betar Illit, 38 w Gewa Binjamin, 76 w Ariel, 78 w Alfe Menasze, 155 w Giwat Zeew i 400 w dzielnicy Ramat Szlomo w Jerozolimie Wschodniej.

W poniedziałek prezydent Abbas zaprzysiągł nowy rząd w Ramallah na Zachodnim Brzegu Jordanu. W sobotę zapowiadał, że gabinet ten będzie składał się z technokratów i osób niezależnych. Podkreślał, że _ ministrowie nie będą członkami ani Hamasu, ani Fatahu _, dwóch rywalizujących ze sobą ugrupowań.

Organizacja Wyzwolenia Palestyny (OWP), której największą frakcją jest Fatah Abbasa, i ruch Hamas podpisały 23 kwietnia nowe porozumienie o pojednaniu, aby położyć kres utrzymującemu się podziałowi i napięciu we wzajemnych stosunkach. Podobne porozumienia między Hamasem i Fatahem, osiągnięte w latach 2011 i 2012, nigdy nie weszły w życie.

Islamistyczny Hamas za swój cel polityczny uznaje zniszczenie państwa Izrael i dlatego izraelskie władze wykluczyły możliwość negocjacji z nowym rządem.

Prezydent Abbas sprawuje obecnie władzę wyłącznie na Zachodnim Brzegu Jordanu. Hamas przejął kontrolę nad Strefą Gazy w 2007 roku po krwawych walkach z Fatahem.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/176/m279728.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/usa;deklaruja;wspolprace;z;nowym;rzadem;palestynskim,118,0,1556086.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) USA nie uznają rządu palestyńskiego, ale... -_ Zamierzamy obserwować ten rząd bardzo uważnie, jak mówiliśmy od samego początku _- przekonywał John Kerry.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/53/m251701.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/prezydent;abbas;zaprzysiagl;palestynski;rzad;jednosci,78,0,1553486.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Abbas zaprzysiągł palestyński rząd jedności Izrael wzywa społeczność międzynarodową do nieuznawania tego rządu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/101/m8293.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/hamas;i;fatah;porozumialy;sie,253,0,1548541.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Hamas i Fatah porozumiały się W ten sposób, po siedmiu latach rozłamu Palestyńczycy z Zachodniego Brzegu i Strefy Gazy mają mieć te same władze. W ciągu pół roku ma też dojść do wspólnych wyborów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/123/m74875.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zachodni;brzeg;jordanu;zgoda;na;budowe;50;mieszkan;w;jerozolimie;wschodniej,198,0,1546950.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Kolejne izraelskie osiedle w pobliżu Betlejem? Zdecydowano o tym w czasie, gdy wizytę w mieście składa papież Franciszek.
Tagi: stosunki izrael-palestyna, izrael, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz