Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
izrael
04.06.2012 18:43

Izrael chce deportować 25 tysięcy imigrantów z Afryki

W ostatnich tygodniach w Izraelu nasiliły się akty rasizmu wobec afrykańskich imigrantów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Remy Steinegger/World Economic Forum (CC BY SA 3.0))

Premier Izraela Benjamin Netanjahu (na zdj.) nakazał swoim ministrom przyspieszenie deportacji imigrantów z Afryki i rozbudowę obozu na pustyni, który ma pomieścić tysiące uchodźców - podał dziennik _ Haarec _.

W ostatnich tygodniach w Izraelu nasiliły się akty rasizmu wobec afrykańskich imigrantów. Ostatniej nocy wandale podpalili w Jerozolimie dom zamieszkiwany przez 10 Erytrejczyków; na ścianie budynku napisali _ opuśćcie tę dzielnicę _. Cztery osoby zostały ranne.

Przez Tel Awiw w maju przetoczyła się fala antyimigranckich protestów, kilku Afrykańczyków zostało pobitych, a sklepy prowadzone przez czarnoskórych imigrantów - zdemolowane. Część prasy i polityków wszystkich przybyszów z Afryki nazywa _ infiltratorami _.

Członek Knesetu z prawicowej partii Narodowa Unia Arieh Eldad powiedział wczoraj, że _ ktokolwiek infiltruje granicę Izraela, czy to szwedzki turysta, czy Sudańczyk z Erytrei, czy Erytrejczyk z Sudanu, czy mieszkaniec Gazy z Synaju, powinien być zastrzelony _. Według danych rządowych w Izraelu przebywa około 60 tysięcy Afrykańczyków, którzy nielegalnie przekroczyli granicę.

Premier Netanjahu chce deportować 25 tysięcy imigrantów z Sudanu Południowego, Wybrzeża Kości Słoniowej, Ghany i Etiopii. Natomiast tysiące spośród 35 tys. przybyszów z Erytrei i Sudanu mają trafić do obozu Saharonim, którego rozbudowę Netanjahu nakazał przyśpieszyć. Erytrejczycy i Sudańczycy nie mogą być deportowani, bo ich życiu we własnych krajach groziłoby niebezpieczeństwo.

Gdy w izraelskich mediach pojawiły się doniesienia o przestępstwach popełnianych przez Afrykańczyków, izraelski minister spraw wewnętrznych Eli Iszai w połowie maja powiedział, że _ wszystkich bez wyjątku imigrantów z Afryki należałoby uwięzić _.

ACRI, izraelska organizacja broniąca praw człowieka, napisała w oświadczeniu, że problemy przestępczości wśród imigrantów i ich koncentracji w biednych dzielnicach Tel Awiwu mogą być rozwiązane przez przyznanie im prawa do pracy i dostępu do opieki zdrowotnej.

Wczoraj weszła w życie kontrowersyjna ustawa, pozwalająca bez sądu więzić przez trzy lata imigrantów, w tym osoby starające się o status uchodźców, którzy przebywają w Izraelu bez odpowiednich dokumentów.

Do końca 2012 roku władze Izraela chcą zakończyć budowę na granicy z Egiptem 240-kilometrowego muru, który ma zapobiec napływowi imigrantów z Afryki.

Czytaj więcej w Money.pl
Minister nawołuje do nienawiści? Zobacz - Wsadzić ich wszystkich, bez wyjątku, do więzień lub miejsc odosobnienia - uważa izraelski minister. Za co chce ukarać imigrantów?
Tysiąc imigrantów z Czarnej Afryki w Izraelu Tysiąc dwustu nielegalnych uchodźców i migrantów przedostało się do Izraela w czerwcu.
Afgańczycy przedarli się przez granicę. Po co? W 2012 roku Straż Graniczna notuje wzrost liczby obcokrajowców, którzy próbują przedostać się do Polski.
Tagi: izrael, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz