Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Izrael buduje ogromne osiedle na Zachodnim Brzegu. To kara za zamach

0
Podziel się:

Osiedle Gevaot ma być jednym z największych na tym obszarze.

Komentatorzy mówią o nożu wbitym w plecy</br>palestyńskiego prezydenta Mahmuda Abbasa.
Komentatorzy mówią o nożu wbitym w plecy</br>palestyńskiego prezydenta Mahmuda Abbasa. (wikimedia.org)

Izrael chce wybudować ogromne osiedle żydowskie niedaleko Betlejem na Zachodnim Brzegu. To tereny, które należą do Palestyńczyków. Władze Izraela ogłosiły właśnie, że około 400 hektarów w tym rejonie stało się _ ziemią państwową _. Komentatorzy mówią o _ nożu wbitym w plecy palestyńskiego prezydenta Mahmuda Abbasa _.

Osiedle Gevaot ma być jednym z największych na Zachodnim Brzegu. Plany jego budowy istniały jeszcze w latach 80. ubiegłego wieku, ale po ówczesnych protestach Izrael odłożył sprawę na później. Teraz urzędnicy poinformowali, że ziemia ta ma charakter państwowy i ogłosili przetarg na budowę tysiąca domów. Oznacza to, że 10 palestyńskich rodzin czeka wysiedlenie.

Dobrze poinformowane izraelskie radio wojskowe podało, że decyzja ta jest odpowiedzią na porwanie i zamordowanie w czerwcu trójki izraelskich nastolatków. Izraelczycy zostali uprowadzeni właśnie w rejonie przyszłego osiedla Gevaot niedaleko Betlejem. To właśnie ich zamordowanie stało się jedną z przyczyn zakończonej niedawno wojny w Gazie.

Izraelska organizacja praw człowieka _ Peace Now _nazwała decyzję rządu największą grabieżą ziemi od 30 lat. Aktywiści mówią, że to _ €œnóż w plecy _wbity palestyńskiemu prezydentowi Mahmudowi Abbasowi. To właśnie Abbas pomógł Izraelowi wynegocjować zawieszenie broni w Gazie, a kierowany przez niego rząd ma przejąć część kompetencji islamistów w Gazie.

Budowa przez Izrael osiedli na terenach palestyńskich wywołuje sprzeciw społeczności międzynarodowej. Świat twierdzi, że jest to nielegalne, ale Izrael podważa taką interpretację prawną. Ocenia się, że obecnie na Zachodnim Brzegu mieszka teraz około pół miliona izraelskich osadników.

Czytaj więcej w Money.pl
"Nie będziemy tolerować nawet śladu ognia" Netanjahu spotkał się z surową krytyką swych przeciwników za zawarcie porozumienia w sprawie zawieszenia broni.
Palestyńska rodzina zginęła w nalocie Izraela Izraelska armia zbombardowała dom palestyńskiej rodziny w środkowej części Strefy Gazy - poinformowali palestyńscy lekarze.
Hamas poprze te starania, co na to Abbas? Palestyński prezydent Mahmud Abbas zdecyduje się na podpisanie Statutu Rzymskiego, na którego podstawie powstał Międzynarodowy Trybunał Karny?
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)