Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Izrael: 7 lat dla byłego prezydenta. Za gwałty

0
Podziel się

Premier kraju, Benjamin Netanjahu powiedział, że jest dumny z izraelskiego wymiaru sprawiedliwości.

Izrael: 7 lat dla byłego prezydenta. Za gwałty
(Tallicfan20 / domena publiczna)
bEieSpnV

Izrael jest jedynym krajem na Bliskim Wschodzie, w którym funkcjonuje wiarygodny system wymiaru sprawiedliwości, a kobiety mają równe prawa z mężczyznami, powiedział premier Izraela Benjamin Netanjahu (na zdjęciu).

W taki sposób szef rządu skomentował skazanie byłego prezydenta Izraela Mosze Kacawa na siedem lat więzienia za gwałty._ - To bardzo szczególny dzień dla państwa izraelskiego, dzień smutku i wstydu. Ale także dumy i głębokiego uznania dla izraelskiego wymiaru sprawiedliwości _ - powiedział premier na konferencji prasowej. - _ Nikt nie jest ponad prawem, nawet jeśli jest prezydentem, wszyscy odpowiadamy przed prawem _ - podkreślił.

Netanjahu powiedział także, że _ każda kobieta ma prawo do własnego ciała, prawo do szacunku i wolności. Nikt nie ma prawa jej tego odbierać _. Zdaniem premiera Izrael jest _ twierdzą praworządności _ w regionie Bliskiego Wschodu.

bEieSpnX

W podobnym tonie wypowiedział się w parlamencie prezydent Izraela Szimon Peres. Przypomniał jednak, że wyrok nie jest jeszcze ostateczny - skazany może złożyć apelację do Sądu Najwyższego. Peres podkreślił też, że w czasie procesu ocenie podlegała nie prezydentura, lecz człowiek, który ją sprawował, a wyrok nie ma bezpośredniego wpływu na funkcjonowanie urzędu.

Również liderka opozycji Cipi Liwni skomentowała wyrok dla byłego prezydenta. - _ Nie możemy mu odebrać prezydentury po fakcie, ale możemy mu odebrać wolność _ - powiedziała. Dodała też, że oprócz poczucia przygnębienia z powodu czynów, których dopuścił się człowiek pełniący najważniejszą funkcję w państwie, ma też wielką nadzieję na to, że _ Izrael przechodzi proces sanacji _.

Były prezydent Izraela Mosze Kacaw został skazany dziś rano przez sąd w Tel Awiwie na siedem lat więzienia za dwukrotny gwałt i inne przestępstwa o charakterze seksualnym, a także za wywieranie nacisków na oskarżające go ofiary i świadków oraz za inne przestępstwa przeciwko wymiarowi sprawiedliwości.

bEieSpod

65-letni Kacaw, który był prezydentem w latach 2000-2007, konsekwentnie zaprzeczał oskarżeniom o gwałt, molestowanie seksualne i nękanie, wniesionym przez trzy byłe współpracownice. Oskarżenia dotyczyły zarówno okresu, gdy był prezydentem, jak i wcześniejszego, kiedy sprawował urząd ministra turystyki.

Rozpoczęte jeszcze w 2006 roku dochodzenie sprawiło, że Kacaw podał się do dymisji w lipcu 2007 roku, na dwa tygodnie przed wygaśnięciem kadencji prezydenckiej. Zapowiadał walkę o oczyszczenie swego dobrego imienia. W kwietniu 2008 roku odrzucił porozumienie stron, które pozwoliłoby mu uniknąć procesu w zamian za przyznanie się do molestowania pracownic, nieprzyzwoitych czynów oraz nękania świadków.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/62/t132158.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/izraelska;siatka;szpiegowska;w;egipcie,227,0,795619.html) Izraelska siatka szpiegowska w Egipcie Jej zadaniem było monitorowanie sytuacji po ustąpieniu prezydenta Mubaraka.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/217/t86233.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/synowie;mubaraka;dostawali;miliony;za;gaz;dla;izraela,82,0,789842.html) Synowie Mubaraka dostawali miliony. Za gaz dla Izraela Według gazety Al-Dżarida inkasowali 5-procentową prowizję za poparcie kontraktu na odstawy gazu do Izraela.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/122/t99706.jpg ) ] (http://wakacje.money.pl/wiadomosci/artykul/parszywa;czworka;wsrod;nich;izrael,237,0,789741.html) Parszywa czwórka. Wśród nich Izrael Sondaż: Izrael należy do najgorzej postrzeganych państw świata. Gorszą opinię mają tylko Iran, Korea Północna i Pakistan.
bEieSpoy
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)