Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Izolacja groźnych przestpęców. Jest wniosek ws. Trynkiewicza

0
Podziel się:

Minister sprawiedliwości zapewnia, że resort jest gotowy na różne warianty dalszego postępowania.

Izolacja groźnych przestpęców. Jest wniosek ws. Trynkiewicza
(Piotr Kowalczyk/AGENCJA SE/East News)

Do Sądu Okręgowego w Rzeszowie trafił wniosek o uznanie Mariusza Trynkiewicza za osobę z zaburzeniami psychicznymi stwarzającą zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób. Wniosek skierował dyrektor zakładu karnego w Rzeszowie, w którym Trynkiewicz odbywa karę.

Minister sprawiedliwości Marek Biernacki (na zdjęciu) zapewnił dziennikarzy, że resort jest przygotowany na różne warianty dalszego postępowania wobec Trynkiewicza, w zależności od decyzji sądu. Zaznaczył, że nie będzie przedstawiał ich publicznie. _ - Nie chciałbym też stwarzać wrażenia, że są z naszej strony jakiekolwiek naciski na sędziów _ - mówił. Natomiast szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz powiedział, że w sprawie Trynkiewicza policja dostała od niego _ polecenie wykonania wszelkich czynności, które odpowiadają na dwa zagrożenia: na zagrożenie, jakie może powodować taka osoba wobec innych oraz zagrożenie takiej osoby linczem, czy inną próbą odwetu _.

Rzeczniczka sądu w Rzeszowie Marzena Ossolińska-Plęs poinformowała, że w ciągu siedmiu dni sąd _ dopuści dowód z opinii psychiatrycznej dotyczącej T., a w razie konieczności, także opinii psychologicznej i seksuologicznej _ i wyznaczy mu pełnomocnika z urzędu. Podkreśliła, że choć sąd ma siedem dni na podjęcie decyzji, to jednak podejmie ją _ niezwłocznie _.

Następnie dokumentacja dotycząca Trynkiewicza trafi do biegłych, by opracowali opinie.

Sędzia dodała, że jeżeli opinie będą zawierały _ konkretne wnioski _, wówczas sprawa trafi na wokandę. Może się jednak okazać, że biegli uznają, iż konieczna jest obserwacja Trynkiewicza w ośrodku zamkniętym. Wtedy złożą odpowiedni wniosek do sądu, na którego rozpatrzenie ma on kolejnych siedem dni. Maksymalny czas przebywania na takiej obserwacji wynosi 4 tygodnie. Sąd może orzec jednak krótszy termin.

Po otrzymaniu opinii od biegłych po takiej obserwacji rozpocznie się rozprawa dotycząca Trynkiewicza.

Przed skierowaniem wniosku dotyczącego Trynkiewicza dyrektor zakładu karnego w Rzeszowie zapoznał się m.in. z aktualnymi opiniami psychologa i psychiatry na jego temat, a także z oceną funkcjonowania skazanego w procesie resocjalizacji oraz w czasie terapii.

Trynkiewicz - pedofil skazany w 1989 r. za zabójstwo czterech chłopców na karę śmierci zamienioną potem na 25 lat więzienia - może 11 lutego opuścić Zakład Karny w Rzeszowie. Nie stanie się tak, jeśli sąd, na mocy ustawy o nadzorze nad groźnymi przestępcami, orzeknie o umieszczeniu go w specjalnym ośrodku terapeutycznym.

Trynkiewicz karę pozbawienia wolności najpierw odbywał w zakładzie karnym w Strzelcach Opolskich, skąd w 2012 r. trafił do więzienia w Rzeszowie na oddział dla skazanych z niepsychotycznymi zaburzeniami psychicznymi, w tym m.in. z zaburzeniami preferencji seksualnych.

Jak poinformował rzecznik dyrektora okręgowego Służby Więziennej w Rzeszowie kpt. Jarosław Wójtowicz obecnie na oddziale tym przebywa około 60 skazanych za przestępstwa w związku z zaburzeniami preferencji seksualnych. Ich sprawy są na bieżąco rozpatrywane przez dyrektora zakładu karnego.

Jeżeli zajdzie taka konieczność, to w późniejszym terminie dyrektor ZK złoży do sądu kolejne wnioski o uznanie skazanych za osoby stwarzające zagrożenie dla innych.

Skierowanie wniosku o uznanie Mariusza Trynkiewicza za osobę stwarzającą zagrożenie dla innych umożliwiła ustawa o nadzorze nad groźnymi przestępcami, która zaczęła obowiązywać 22 stycznia.

Ustawę tę w połowie grudnia 2013 r. podpisał prezydent Bronisław Komorowski. Dotyczy ona m.in. postępowania wobec sprawców zabójstw i gwałtów, skazanych w czasach PRL na karę śmierci. Na mocy amnestii w 1989 r. zamieniono tym osobom wyroki śmierci na 25 lat (w kodeksie karnym nie funkcjonowała wówczas kara dożywocia). Ponadto, odnosi się do innych groźnych przestępców, jeśli odbywają oni kary w systemie terapeutycznym i dodatkowo występowały u nich zaburzenia psychiczne, bądź preferencji seksualnych, które mają taki charakter, że _ zachodzi co najmniej wysokie prawdopodobieństwo popełnienia czynu zabronionego z użyciem przemocy _ zagrożonego karą przynajmniej 10 lat więzienia.

Czytaj więcej w Money.pl
Izolacja przestępców. Od dziś nowe prawo - _ Przygotowujemy się do tego, by podjąć wszelkie adekwatne do zagrożeń działania policyjne zgodne z prawem _ - zapowiada policja.
Policja szykuje się na wyjście Trynkiewicza Pedofil już 11 lutego może opuścić zakład karny.
Uwolnią pedofila? Prezydent uspokaja - _ Trwa wyścig z czasem. Ja jestem przekonany, że ten wyścig z czasem państwo polskie wygra _ - przekonuje Komorowski.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)