Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Izby wytrzeźwień w Trybunale Konstytucyjnym

0
Podziel się:

Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżyła przepisy dotyczące ustalania
maksymalnej stawki za pobyt w izbie.

Izby wytrzeźwień w Trybunale Konstytucyjnym
(msz.gov.pl)

Przepisy dotyczące ustalania maksymalnej stawki za pobyt w izbie wytrzeźwień, zaskarżyła do trybunału Konstytucyjnego Rzecznik Praw Obywatelskich. Prof. Irena Lipowicz chce, by wysokość opłat nie była ustalana w sposób dowolny, jak jest obecnie, ale według jasno sprecyzowanych kryteriów.

Zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z 1982 roku osoby nietrzeźwe, "_ które swoim zachowaniem dają powód do zgorszenia w miejscu publicznym lub w zakładzie pracy, mogą zostać doprowadzone do izby wytrzeźwień _". W ustawie zapisano też, że za doprowadzenie i pobyt w izbie wytrzeźwień pobierane są opłaty.

Z kolei rozporządzenie ministra zdrowia z 4 lutego 2004 roku w sprawie trybu doprowadzania, przyjmowania i zwalniania osób w stanie nietrzeźwości określa maksymalną wysokość opłaty za pobyt na 250 zł. Zgodnie z ustawą opłata pobierana jest nie tylko za pobyt w izbie wytrzeźwień, ale również za doprowadzenie do niej. Tymczasem w rozporządzeniu nie przewidziano uregulowania stawki za doprowadzenie.

RPO chce, by wysokość opłat nie była ustalana w sposób dowolny, ale miała uzasadnienie. Toteż zwróciła się - w przypadku orzeczenia o niekonstytucyjności - o odroczenie obowiązywania tych przepisów o 12 miesięcy.

W 2009 roku w Polsce istniały 43 izby wytrzeźwień. W 2010 roku zlikwidowano izby wytrzeźwień w: Bydgoszczy, Kaliszu, Kielcach i Ostrowcu Świętokrzyskim. Ich zadania przejmują m.in. zoz-y lub inne placówki utworzone lub wskazane przez jednostkę samorządu terytorialnego. Z danych resortu zdrowia wynika, że w 2010 roku w izbach wytrzeźwień zatrzymano 200 354 osoby; w tym 184 125 mężczyzn i 15 254 kobiet.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/71/t97351.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/pis;zaskarzylo;kodeks;wyborczy;do;tk,80,0,793680.html) PiS zaskarżyło Kodeks wyborczy do TK Chodzi m.in. o dwudniowe głosowanie, zakaz płatnych reklam wyborczych w radiu i telewizji jednomandatowe okręgi w wyborach do senatu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/51/t85811.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/pielegniarki;przeciw;kontraktom;trafia;do;tk,133,0,805765.html) Pielęgniarki przeciw kontraktom. Trafią do TK? Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych cały czas ma nadzieję, że prezydent Bronisław Komorowski przed podpisaniem ustawy spotka się przedstawicielami związku.
kraj
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)