Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Islandia przywróciła ruch lotniczy nad wulkanem Bardarbunga

0
Podziel się:

Islandzki Instytut Meteorologiczny, odpowiedzialny za nadzór nad aktywnością wulkaniczną, poinformował o obniżeniu do poziomu pomarańczowego alertu dla lotnictwa.

Islandia przywróciła ruch lotniczy nad wulkanem Bardarbunga
(Joschenbacher/CC/Wikipedia)

Władze Islandii na nowo zezwoliły w piątek na ruch lotniczy nad wulkanem Bardarbunga, wstrzymany po niewielkiej erupcji, która nastąpiła w pobliżu w nocy z czwartku na piątek. Została ona jednak uznana za niezbyt groźną.

Islandzki Instytut Meteorologiczny, odpowiedzialny za nadzór nad aktywnością wulkaniczną, poinformował o obniżeniu do poziomu pomarańczowego (z najwyższego - czerwonego) alertu dla lotnictwa. Najwyższy poziom wprowadzono ostatniej nocy po stwierdzeniu erupcji.

Erupcję szczelinową stwierdzono na polu lawy Holuhraun. Powstała szczelina ma 900 metrów długości i jest oddalona o 5 km od lodowca, pod którym znajduje się Bardarbunga - podała na Twitterze islandzka Obrona Cywilna.

Wcześniej Obrona Cywilna informowała o _ erupcji wylewnej bez znaczącej aktywności eksplozywnej _. System radarów nie wykrył w atmosferze żadnych popiołów wulkanicznych.

Po raz pierwszy alert czerwony Islandia ogłosiła 24 sierpnia, gdy naukowcy podejrzewali erupcję, ale potem alert został obniżony o jeden stopień, ponieważ przypuszczenia nie potwierdziły się.

W nocy z czwartku na piątek również wprowadzono początkowo maksymalne ograniczenia, z wyłączeniem pewnego obszaru z ruchu lotniczego - po czym strefa ta została zmniejszona. Przestrzeń powietrzną zamknięto do wysokości 5 tys. stóp, czyli ok. 1,5 km, co oznacza, że zakaz nie objął lotów komercyjnych nad Islandią.

Alert czerwony ogłasza się, gdy erupcja _ jest nieuchronna _ lub już trwa _ ze znaczną emisją popiołów wulkanicznych do atmosfery _.

Od połowy sierpnia w regionie Bardarbungi - największego islandzkiego wulkanu, pokrytego grubą na kilkaset metrów pokrywą lodową lodowca Vatnajoekull - obserwuje się podwyższoną aktywność sejsmiczną.

Wulkanolodzy ostrzegają, że w razie erupcji Bardarbungi i wyrzucenia popiołów wulkanicznych zakłócony może zostać transport lotniczy w północnej Europie i w rejonie północnego Atlantyku.

W 2010 roku doszło do paraliżu ruchu lotniczego, gdy po erupcji wulkanu Eyjafjallajoekull do atmosfery przedostała się ogromna chmura pyłu; utrzymywała się przez tydzień i spowodowała odwołanie ponad 100 tys. lotów nad Europą.

Czytaj więcej w Money.pl
Alert lotniczy w Islandii. Nie zgadniesz dlaczego Władze Islandii podwyższyły do najwyższego, czerwonego poziomu alert dla transportu lotniczego w związku z groźbą wybuchu wulkanu Bardarbunga.
500 tys. mieszkańców w niebezpieczeństwie Kagoshima znajduje się w niewielkiej odległości od Sakurajimy, jednego z najbardziej aktywnych wulkanów na świecie.
Czy superwulkany odezwą się ponownie? _ Smrody Ziemi _, jak mawiano przed wiekami, wywoływały klęski głodu i pomór bydła.
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)