Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
20.06.2014 07:20

Islamiści w Iraku. Trwa bitwa o największą rafinerię

Od dwóch dni sunniccy rebelianci próbują przejąć kontrolę nad obiektem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Rządowa armia próbuje do tego nie dopuścić. Tymczasem w całym Iraku panuje coraz większa panika, bo sunnickie bojówki kontrolują coraz większą część kraju.

Rafineria w Baidżi położona jest 200 kilometrów na północ od Bagdadu. W środę wkroczyły tam uzbrojone oddziały sunnickich bojówek, które przejęły kontrolę nad instalacją. Iracka armia miała wkrótce potem odbić rafinerię, ale sunnici przypuścili ponowny atak. Nie jest do końca jasne, kto w tej chwili sprawuje kontrolę nad Baidżi, wiadomo jedynie, że wciąż toczą się tam ciężkie walki.

Po tym jak sunniccy bojówkarze z Islamskiego Państwa Iraku i Lewantu przejęli kontrolę nad kolejnymi miastami na północy i posuwają się w stronę Bagdadu, w całym kraju widać oznaki paniki. Ludzie stoją w długich kolejkach po benzynę. „Czekam tu od rana po 30 litrów benzyny. Stojąc w tej kolejce, spaliłem już 10 litrów. Taka sytuacja jest nie do zaakceptowania” - mówił jeden z Irakijczyków.

Szyicki rząd, który próbuje zwalczyć rebelię, zmobilizował już rezerwistów. Premier zapowiedział też po 650 dolarów miesięcznie dla ochotników, którzy przyłączą się do walk po stronie rządowej armii.

Irackie władze poprosiły już o pomoc Stany Zjednoczone. Prezydent Barack Obama zapowiedział, że wyśle do Bagdadu 300 doradców wojskowych. Mają oni m.in. przygotować precyzyjne, punktowe ataki w Iraku. Przeciwko takiej interwencji protestuje rząd sąsiedniej Turcji, który obawia się wielu strat cywilnych.

Czytaj więcej w Money.pl
Konflikt w Iraku przeniesie się do Europy? Ataku irackich islamistów na Wielką Brytanię boi się David Cameron.
Atak na cywilów w Iraku. Kolejne ofiary Do ataku moździerzowego doszło w miejscowości Al-Chalis, na północ od Bakuby, ośrodka administracyjnego prowincji Dijala.
Sukcesy islamistów w Iraku. Opanowali... Mosul zaatakowało kilkuset rebeliantów, którzy zdobyli siedzibę gubernatora, więzienia i stacje telewizyjne, a następnie opanowali całe miasto.
Tagi: wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz