Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Islamiści w Iraku. John Kerry szuka sojuszników wśród krajów muzułmańskich

0
Podziel się:

Stany Zjednoczone wraz z kilkoma państwami NATO powołały koalicję, która ma pomóc Irakowi w walce z islamską rebelią.

Islamiści w Iraku. John Kerry szuka sojuszników wśród krajów muzułmańskich
(AP/Fotolink/East News)
bEKoIpsl

Sekretarz stanu John Kerry zabiega o poparcie Ligi Arabskiej. Chodzi o rosnące w siłę Państwo Islamskie. Stany Zjednoczone wraz z kilkoma państwami NATO powołały koalicję, która ma pomóc Irakowi w walce z islamską rebelią.

W Kairze spotykają się dziś ministrowie spraw zagranicznych Ligi Arabskiej. Wśród spraw, którymi będą się zajmować jest ewentualny udział w interwencji przeciwko ekstremistom na północy Iraku.

Wczoraj Kerry spotkał się z szefem Ligi Arabskiej Nabilem al-Arabim. Po spotkaniu przedstawiono komunikat, w którym stwierdzono, że Irak stał się pierwszą linią walki z islamiskimi radykałami. Złożono też deklarację, że Stany Zjednoczone, region oraz społeczność międzynarodowa musi stanąć razem do pomocy Irakowi w obliczu zagrożenia.

bEKoIpsn

Podczas szczytu w Newport prezydent Barack Obama przedstawił plan powstania szerokiej koalicji przeciwko państwu islamskiemu. Na razie nie przedstawiono celów działania oraz planów ewentualnej pomocy Irakowi.

Państwo Islamskie to kalifat powstały na terenach Syrii i Iraku opanowanych przez radykałów z Islamskiego Państwa Iraku i Lewantu. Pod rządami ekstremistów dochodzi do masowych prześladowań mniejszości religijnych. Siły wojskowe starają się też opanowywać coraz większy obszar.

Czytaj więcej w Money.pl
Kto kontroluje izraelską bronią atomową? Według Ligi izraelską broń nuklearną należy poddać kontroli Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA).
"Będziemy z nimi dyskutować do skutku" Amerykański sekretarz stanu John Kerry spotkał się w poniedziałek z szefem MSZ Iranu Dżawadem Zarifem.
Kerry w Polsce: O Ukrainie, przyszłości NATO... Przed rozmowami na szczeblu prezydentów kwestie stosunków dwustronnych i sytuacji międzynarodowej omówili szefowie dyplomacji obu państw.
bEKoIpsO
KOMENTARZE
(0)