Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Islamiści w Iraku. Ajatollah Chamenei sprzeciwia się interwencji USA

0
Podziel się:

Podkreślił, że mieszkańcy tego kraju mogą sami doprowadzić do końca obecnego konfliktu zbrojnego.

Ajatollah Chamenei
Ajatollah Chamenei (sajed.ir/GDFL/Wikipedia)

Najwyższy przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei sprzeciwił się w niedzielę potencjalnej interwencji Stanów Zjednoczonych, lub innego państwa, w Iraku. Podkreślił, że mieszkańcy tego kraju mogą sami doprowadzić do końca obecnego konfliktu zbrojnego.

Chamenei przemawiając do przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości zaznaczył, że Waszyngton chce utrzymać kontrolę nad Irakiem i postawić na jego czele własnych przedstawicieli. W ocenie najwyższego przywódcy Iranu tamtejszy konflikt zbrojny nie ma charakteru czysto religijnego, ale jest walką tych, którzy chcą utrzymania tego państwa w amerykańskiej strefie wpływów, a tymi, którzy domagają się niepodległości.

_ Silnie sprzeciwiamy się zarówno amerykańskiej, jak i innej interwencji w Iraku. (...) Nie akceptujemy tego, ponieważ wierzymy, że rząd Iraku, naród i władze religijne są w stanie zakończyć konflikt. I z bożą pomocą zakończą go _ - zapewnił Chamenei cytowany przez irańską agencję IRNA.

Barack Obama obiecał w czwartek wysłanie do Iraku do 300 doradców wojskowych dla wzmocnienia wywiadu i szkolenia na zapleczu frontu. Pozostawił również _ otwartą opcję _ przeprowadzenia _ selektywnych działań wojskowych _, jeśli będzie tego wymagała sytuacja. Dodał, że doradcy dołączyliby do 275 rozmieszczonych w Iraku i w rejonie w celu zapewnienia bezpieczeństwa i wsparcia dla ambasady USA w Bagdadzie oraz dla innych placówek amerykańskich - napisała agencja AP.

Prezydent podkreślił, że przywódcy iraccy muszą przezwyciężyć rozbieżności między sobą i porozumieć się w sprawie planu politycznego dotyczącego przyszłości ich kraju.

W odpowiedzi na te deklaracje irański wiceminister spraw zagranicznych Hosejn Amir Abdolahian oświadczył, że obecnie Stany Zjednoczone zamiast _ walczyć z terroryzmem i skoncentrować się na umacnianiu jedności narodowej Iraku, rządu i instytucji państwowych, podsycają w tym kraju podziały wyznaniowe _.

Podkreślił, że _ opóźnianie przez USA podjęcia walki z ISIL (Islamskim Państwem Iraku i Lewantu) w Iraku i formułowanie warunków _ stawiają pod znakiem zapytania cele Waszyngtonu w regionie.

Czytaj więcej w Money.pl
Islamiści zdobyli kolejne miasto. Graniczy z... Dżihadyści przejęli kontrolę nad miastem Rutba i posuwają się w kierunku strategicznej elektrowni wodnej - poinformowały dziś irackie władze.
Trwa bitwa o największą iracką rafinerię Od dwóch dni sunniccy rebelianci próbują przejąć kontrolę nad obiektem.
Konflikt w Iraku przeniesie się do Europy? Ataku irackich islamistów na Wielką Brytanię boi się David Cameron.
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)