Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Irlandia: Rząd apeluje o zgodę na likwidację Senatu

0
Podziel się:

Rządową poprawkę do konstytucji popiera większość opozycyjnych deputowanych, ale referendum jest w tym wypadku obligatoryjne.

Irlandia: Rząd apeluje o zgodę na likwidację Senatu
(AlmazUK/CC/Flickr)

Rząd Irlandii namawia wyborców o poparcie likwidacji izby wyższej parlamentu, od dawna potępianej jako elitarna i nieskuteczna. Jutro wyborcy przedstawią swoje zdanie w tej sprawie, głosując w referendum.

Irlandia ma 60 senatorów: 11 mianowanych przez premiera, sześciu wybieranych przez uniwersytety oraz 43 - przez ugrupowania zawodowe. Rządową poprawkę do konstytucji likwidującą Senat popiera większość opozycyjnych deputowanych, ale referendum jest w tym wypadku obligatoryjne.

Są też przeciwnicy, przede wszystkim partia Fianna Fail (Partia Republikańska), która twierdzi, że rządowi chodzi nie tyle o oszczędności finansowe, ile o scentralizowanie swej władzy przez likwidację izby wyższej, która nadzoruje proces legislacyjny i czasem opóźnia uchwalanie ustaw, choć nie ma możliwości ich blokowania.

Notabene Senat na początku lipca zagłosował już za samolikwidacją, choć od razu wiadomo było, że niezbędne będzie w tej sprawie referendum.

Do oszczędzania Irlandia jest zmuszona w konsekwencji krachu gospodarczego z lat 2008-2009. Porozumienie Dublina z trojką (Komisja Europejska, Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Europejski Bank Centralny) przewiduje, że deficyt budżetowy Irlandii w 2014 roku ma się zmniejszyć do 5,1 proc. PKB, co wymaga cięć wydatków i podniesienia podatków na sumę 2,5 mld euro.

Fianna Fail kwestionuje rządowe wyliczenia obiecujące Irlandczykom 20 milionów euro rocznych oszczędności dzięki likwidacji Senatu. Wyniki referendum są oczekiwane w weekend.

Czytaj więcej w Money.pl
Generał, który jeździ czołgiem? Senat o ustawie Senatorzy proponują między innymi możliwość powrotu do służby dla żołnierzy rannych na misjach i skrócenie okresu pozostawania w rezerwie kadrowej.
Głosowanie bez niespodzianek, ale z burzą Wydawałoby się, że sprawa CCS jest w Sejmie i Senacie drobiazgowo omówiona i głosowaniu nad nowelą ustawy nie będą już towarzyszyć żadne niespodzianki. Liczba głosów popierająca poprawki senatu nie zaskoczyła, ale dyskusji nie udało się uniknąć. Na początku należy podkreślić, że wszystkie poprawki Senatu zgłoszone do noweli ustawy Prawo geologiczne i górnicze oraz niektórych innych ...
Pierwsza kobieta biskup w Irlandii - _ Ta nominacja jest wielką radością dla wielu w Kościele Irlandii i w anglikańskiej społeczności światowej _ - podkreślił arcybiskup Dublina.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)