Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ciąża
20.01.2013 08:00

Irlandia: Protest przeciwko planom legalizacji aborcji

Około 25 tysięcy mieszkańców Dublina uczestniczyło w sobotę wieczorem w wiecu przed parlamentem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AlmazUK/CC/Flickr)

Ok. 25 tysięcy mieszkańców Dublina uczestniczyło wczoraj wieczorem w wiecu przed parlamentem, protestując przeciwko rządowym planom legalizacji aborcji w niektórych sytuacjach, organizując tzw. _ Czuwanie dla życia _ - poinformowała telewizja RTE.

Żądano od władz wycofania się z planów. Aborcja stała się w Irlandii tematem publicznej debaty po tym, jak w listopadzie ub. r. w wyniku skażenia krwi zmarła pochodząca z Indii 31-letnia Savita Halappanavar, której odmówiono zabiegu, mimo iż była w trakcie poronienia.

Plany rządu przewidują dopuszczenie aborcji _ rzeczywistego i poważnego zagrożenia dla życia kobiety _. Pojęcie to obejmuje również sytuację, w której kobieta ma skłonności samobójcze.

W wiecu na placu Merrion uczestniczyło pięciu biskupów. Wcześniej abp archidiecezji dublińskiej Diarmuid Martin odprawił dla uczestników protestu uroczyste nabożeństwo w pobliskim kościele.

Caroline Simons z organizacji Pro Life skrytykowała zapis planowanej ustawy dopuszczający aborcję wówczas, gdy matka ma skłonności samobójcze. Według niej, dowody wskazują, że aborcja dla znacznej liczby kobiet jest powodem problemów ze zdrowiem psychicznym w przyszłości.

Ok. 200 osób zorganizowało w pobliżu kontrdemonstrację.

Premier Irlandii Enda Kenny w kampanii wyborczej zobowiązał się, że nie zmieni ustawodawstwa antyaborcyjnego, ale po śmierci Halappanavar zdecydował, że wprowadzi zalecenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który stanął na gruncie orzeczenia irlandzkiego Sądu Najwyższego z 1992 r.

Orzeczenie dopuszczające aborcję w przypadku zagrożenia dla życia kobiety nie zostało jak dotąd wprowadzone w życie.

Czytaj więcej w Money.pl
Coraz więcej zabiegów przerywania ciąży W 2011 r. zarejestrowano 669 aborcji, o 28 więcej niż w 2010 r. Najwięcej - 620 zabiegów - przeprowadzono ze względu na upośledzenie płodu
Szpital odmówił aborcji, Trybunał każe płacić Wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie nastolatki, której szpital w Lublinie odmówił usunięcia ciąży, wskazuje na to, że w Polsce istnieje systemowy problem z dostępem do legalnej aborcji.
Wyrzucą posłów z Kościoła za głos za ustawą? Kościół katolicki w Urugwaju rozważa ekskomunikowanie parlamentarzystów, którzy głosowali za nową ustawą, legalizującą aborcję.
Tagi: ciąża, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz