Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Irlandia Północna: Przywódca partii Sinn Fein aresztowany

0
Podziel się:

Jean McConville została uprowadzona i zastrzelona przez Irlandzką Armię Republikańską (IRA), która podejrzewała ją, że jest informatorką armii brytyjskiej.

Irlandia Północna: Przywódca partii Sinn Fein aresztowany
(albertw/CC/Flickr)

Szef partii Sinn Fein Gerry Adams został zatrzymany przez policję w związku z zamordowaniem w 1972 r. przez IRA 37-letniej wdowy Jean McConville, matki 10 dzieci. Adams zaprzecza jakoby miał jakikolwiek związek z tym morderstwem.

Adams zgłosił się sam na posterunek policji i został zatrzymany po przesłuchaniu.

McConville, mieszkanka jednej z zachodnich dzielnic Belfastu, została - według ustaleń policji - uprowadzona i zastrzelona przez Irlandzką Armię Republikańską (IRA), która podejrzewała ją, że jest informatorką armii brytyjskiej. Jej zwłoki znaleziono po ponad 30 latach, w sierpniu 2003 r. na plaży w hrabstwie Louth (Republika Irlandzka).

Adams, który jest przywódcą Sinn Fein, partii będącej polityczną reprezentacją IRA, zawsze zaprzeczał, że brał bezpośredni udział w akcjach zbrojnych IRA oraz, że miał jakikolwiek związek z tym zabójstwem.

IRA, reprezentująca katolicką mniejszość Irlandii Północnej, prowadziła przez trzy dziesięciolecia walkę z protestantami oraz władzami Irlandii Północnej, wspieranymi przez armię brytyjską, której celem było oderwanie Irlandii Północnej od Wielkiej Brytanii i przyłączenie jej do sąsiedniej Republiki Irlandzkiej. Starcia i akty terroru zakończył dopiero układ pokojowy zawarty w 1998 r.

Czytaj więcej w Money.pl
Irlandia Północna kłóci się o flagę Okazuje się, że przywiązanie do symboli jest silniejsze od pragmatyzmu, który piętnaście lat temu doprowadził już do pokoju.
Atak na policję w Irlandii Północnej Kule przeszły ponad trzema radiowozami w czwartek i obok policyjnego land rovera w nocy z piątku na sobotę.
Kraj promuje się przez serial "Gra o tron" Większość zdjęć do wyprodukowanego przez telewizję HBO serialu nakręcono w Irlandii Północnej. Tamtejsze zamki oraz poszarpane wybrzeże imitują książkową krainę Westeros.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)