Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Irlandia otwiera ponownie ambasadę w Watykanie

0
Podziel się:

Dublin otworzy w tym roku również ambasady w Bangkoku, Dżakarcie, Zagrzebiu i Nairobi.

Premier Irlandii Enda Kenny
Premier Irlandii Enda Kenny (Xinhua/Photoshot/REPORTER)

Rząd Irlandii postanowił otworzyć w tym roku na nowo swoją ambasadę przy Watykanie zamkniętą w 2011 roku, jak to wówczas oficjalnie umotywował, ze względów ekonomicznych.

Dublin zamknął swą misję dyplomatyczną przy Stolicy Apostolskiej w listopadzie 2011 roku, powołując się na konieczność poczynienia oszczędności wskutek cięć budżetowych rzędu 85 miliardów euro, których wymagały od Irlandii Unia Europejska i Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Decyzję o zamknięciu ambasady irlandzkiej przy Watykanie poprzedziło ochłodzenie w stosunkach między Dublinem a Watykanem. Nastąpiło ono po tym, jak irlandzki premier, chrześcijański demokrata Enda Kenny, wystąpił w lipcu 2011 roku w parlamencie z bezprecedensową krytyką hierarchii watykańskiej. Dotyczyła ona trudności, jakie napotykał irlandzki sąd ze strony władz kościelnych w badaniu oskarżeń o czyny pedofilskie, o które byli podejrzani niektórzy księża diecezji Cloyne (hrabstwo Cork w południowej Irlandii).

Irlandzkie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wyjaśniło, że obecność dyplomatyczna Irlandii w Watykanie będzie polegała na akredytowaniu _ jednej osoby _, która skoncentruje się na _ sprawach międzynarodowych _ i takich kwestiach, jak _ przywództwo papieża Franciszka i jego działania związane z wykorzenianiem biedy i głodu oraz obroną praw człowieka _.

Dublin otworzy w tym roku również ambasady w Bangkoku, Dżakarcie, Zagrzebiu i Nairobi oraz nowe konsulaty w Sao Paulo (Brazylia), Hongkongu i Austin w amerykańskim stanie Teksas.

Premier Irlandii Enda Kenny, korzystając z pomocy Unii Europejskiej, w ciągu trzech lat zdołał opanować kryzys gospodarczy w kraju, a 15 grudnia ub. roku Irlandia zakończyła udział w programie pomocowym nadzorowanym przez _ trojkę _.

Czytaj więcej w Money.pl
Merkel nie chce Junckera na szefa KE. Namawia Tuska Stosunek kanclerz Niemiec do byłego premiera Luksemburga nie jest pozbawiony napięć.
To już koniec kryzysu. Irlandia oficjalnie wygasiła program ratunkowy Pomoc wyniosła w sumie 85 miliardów euro.
Premier Irlandii zapowiada koniec kryzysu - _ Wciąż jeszcze jest przed nami daleka droga. Ale przynajmniej zakończy się w końcu okres ratunkowy - twierdzi Enda Kenny. _
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)