Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
irlandia
05.06.2014 11:40

Irlandia: Kościół katolicki zszokowany odkryciem szczątków dzieci

Kościół nakazał zgromadzeniu Sióstr Dobrej Pomocy Matki Boskiej Wspomożycielki, które niegdyś prowadziło dom, współpracę w ewentualnym dochodzeniu w sprawie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AlmazUK/CC/Flickr)

**Odnaleziono świadectwa zgonu wskazujące, że blisko 800 szkieletów noworodków i małych dzieci spoczywa niedaleko nieistniejącego już domu dla niezamężnych matek z dziećmi w mieście Tuam w Irlandii. Kościół nakazał zgromadzeniu Sióstr Dobrej Pomocy Matki Boskiej Wspomożycielki, które niegdyś prowadziło dom, współpracę w ewentualnym dochodzeniu w sprawie.

Władze Irlandii rozważają wszczęcie śledztwa - podaje agencja Reutera. Dokumenty, które odkryła Catherine Corless, lokalna historyczka z miasta Tuam w hrabstwie Galway, wskazują, że na terenie, gdzie znajdował się zbiornik na nieczystości koło dawnego domu matki i dziecka, mogą znajdować się szczątki 796 dzieci. Dzieci zmarły w latach 1925-1961. Przyczynami ich śmierci były niedożywienie i choroby zakaźne, takie jak gruźlica, odra i zapalenie płuc.

Arcybiskup Tuam Michael Neary oświadczył, że jego diecezja jest zszokowana odnalezionymi dokumentami i zasmucona skalą tego, co się stało. _ - Mogę sobie jedynie wyobrazić olbrzymi ból, który odczuwały matki oddające dzieci do adopcji, czy patrzące na śmierć swych dzieci. Ból i cierpienia, jakie przeżywały, są niewyobrażalne _ - powiedział.

Zgromadzenie zakonne na razie nie skomentowało sprawy. Dom w Tuamie działał od 1925 r.; zamknięto go w 1961 r., a potem zburzono, obecnie jest tam osiedle mieszkaniowe.

Szkielety dzieci znalazło według _ Daily Mail _ w latach 70. dwóch nastolatków, którzy odsunęli betonową pokrywę zbiornika i je zobaczyli. Na miejsce zbiorowego pochówku przyszedł ksiądz i je pobłogosławił. Historia o cmentarzu małych dzieci była znana w okolicy, ale nie podjęto żadnych działań.

Corless, która kierowała się usłyszanymi przekazami, po przeszukaniu archiwów odkryła, że około setki dzieci zmarłych w przytułku nie ma na lokalnych cmentarzach.

Dom w Tuamie był jedną z kilku takich instytucji w Irlandii, prowadzonych zarówno przez katolickie zgromadzenia, jak i protestantów. We wszystkich śmiertelność była bardzo wysoka; śmiertelność noworodków w Irlandii w pierwszej połowie XX wieku należała do najwyższych w Europie. Ale według Corless śmiertelność dzieci w instytucji dobroczynnej w Tuamie była 4-5 razy wyższa od ogólnej - podał brytyjski dziennik _ Guardian _.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/17/m96529.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/makabryczny;cmentarz;dziecie;w;irlandii,149,0,1555861.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Znaleźli szczątki 800 dzieci w starym zbiorniku Historia o cmentarzu małych dzieci była znana w okolicy, ale nie podjęto żadnych działań.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/37/m307749.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/kryzys;w;irlandii;jest;coraz;lepiej;moodys;podnosi;rating,160,0,1538208.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Moody's podnosi rating Irlandii. A kryzys? Rating wiarygodności kredytowej Irlandii podniesiony został o dwa poziomy - z dotychczasowego _ Baa3 _ do _ Baa1 _, z perspektywą _ stabilną _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/131/m301187.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/dzis;dzien;sw;patryka;irlandczycy;swietuja;juz;od;wczoraj,188,0,1497020.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Irlandczycy świętują już od wczoraj Parady z okazji święta patrona Irlandii organizowane są na całym świecie.
Tagi: irlandia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz