Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Iran wysyła do Iraku zwiadowcze drony i pomoc wojskową

0
Podziel się:

ran potajemnie kieruje bezzałogowe samoloty zwiadowcze nad Irak.

MSZ Iranu milczy w tej sprawie. Na zdjęciu rzecznik MSZ
MSZ Iranu milczy w tej sprawie. Na zdjęciu rzecznik MSZ (Xinhua / eyevine/EAST NEWS)
bFeXtYet

Opisywane działania to część zakrojonej na szerszą skalę inicjatywy Teheranu w celu pomocy szyickiemu premierowi Iraku Nuriemu al-Malikiemu - pisze New York Times. Od około dwóch tygodni na północy Iraku siły rządowe walczą z dżihadystami z Islamskiego Państwa Iraku i Lewantu (ISIL), którzy dążą do obalenia rządu Malikiego i utworzenia sunnickiego kalifatu na części terytorium Iraku i Syrii.

Według cytowanych przez _ NYT _ anonimowych przedstawicieli USA Iran utworzył centrum kontrolne na lotnisku w al-Raszid, wchodzącym w skład Bagdadu, skąd do lotów zwiadowczych nad Irakiem startuje niewielka flota dronów Ababil. Maszyny te wykonują wyłącznie misje zwiadowcze i nie są uzbrojone.

Na tym samym lotnisku stacjonują irańscy eksperci, których zadaniem jest przechwytywanie komunikacji między bojownikami ISIL a dowództwem.

bFeXtYev

Na granicy irańsko-irackiej zmasowanych zostało ponadto 10 oddziałów irańskiej armii i formacji al-Kuds, czyli specjalnej jednostki Gwardii Rewolucyjnej, gotowych do przyjścia Malikiemu z pomocą, jeśli zagrożony zostanie Bagdad albo szyickie miejsca kultu - mówią przywołane w _ NYT _ amerykańskie źródła.

Co najmniej dwa razy Irak odwiedził gen. Kasim Sulejmani, dowódca al-Kuds, który pomagał irackim doradcom wojskowym w opracowywaniu strategii. Na miejscu ok. dziesięciu oficerów al-Kuds doradza irackiemu dowództwu, a także pomaga przy rekrutacji szyickich bojowników na południu Iraku.

Nowojorski dziennik informuje, że Teheran ustanowił most powietrzny z Bagdadem i każdego dnia realizuje dwa loty ze sprzętem wojskowym dla irackich służb bezpieczeństwa; każdy lot to ok. 70 ton wyposażenia.

Iran zaangażował się w konflikt w Iraku, gdy USA wysyłają tam pierwszą grupę z ok. 300 swoich doradców wojskowych. - _ Działania militarne Amerykanów i Irańczyków nie są skoordynowane _ - zaznacza gazeta, powołując się na amerykańskie źródła. Wyjaśnia, że choć zarówno USA, jak i Iran sprzeciwiają się ISIL, to nadal konkurują o wpływy w Iraku i popierają przeciwne strony konfliktu w Syrii.

bFeXtYeB
Czytaj więcej w Money.pl
Z rafinerii ewakuowano pracowników Walki o kontrolę nad największymi zakładami petrochemicznymi w kraju trwają od wczoraj.
Jest oświadczenie Pentagonu w sprawie Iraku Podczas negocjacji nuklearnych z Iranem w tym tygodniu USA mogą poruszyć kwestię sytuacji wewnętrznej w Iraku, ale Waszyngton nie będzie koordynował z Teheranem swej ewentualnej akcji zbrojnej.
Obama chce rozmawiać z władzami Iranu Administracja prezydenta chce podjąć z władzami Iranu rozmowy na temat niepokojącej sytuacji w Iraku. Wciąż trwają tam krwawe walki.
Iran wprowadzi wojska do Iraku? Komentarz Perspektywa ustanowienia przez sunnickich dżihadystów enklawy w Iraku niepokoi władze sąsiedniego Iranu. Może je skłonić do pośredniej wojskowej interwencji.
bFeXtYeW
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)